Άνετη και ωραία η Εθνική Παίδων απέναντι στην Ελβετία και δύο στα δύο!

Καταιγιστική εμφανίστηκε η Εθνική Παίδων στη δεύτερη αγωνιστική του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος επικρατώντας με μεγάλη ευκολία της Ελβετίας με 21-4.

Με ένα πολύ δυνατό πρώτο εξάλεπτο η ομάδα του Φώντα Λεμπέση κατάφερε και προηγήθηκε με 6-0. Οι Έλληνες διεθνείς εκμεταλλεύτηκαν σχεδόν όλες τις ευκαιρίες που έχουν τους δόθηκαν στον παραπάνω και κατάφεραν εξ’ αρχής να πάρουν ισχυρό προβάδισμα. Η Ελβετία σημείωσε το πρώτο της τέρμα στο 5:23 του δευτέρου μέρους μειώνοντας σε 7-1 όμως η συνέχεια άνηκε και πάλι στους γαλανόλευκους. Με βροχή από κερδισμένα πέναλτι και σωστές εκτελέσεις με αποτέλεσμα το σκορ στο ημίχρονο να φτάσει στο 13-2. Στα 7 πέναλτι που κέρδισε η Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο, είχε 7 διαφορετικούς εκτελεστές όλοι τους εύστοχοι, ενώ συνολικά είχε 9 διαφορετικούς σκόρερ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε και πάλι μία ομάδα πρωταγωνίστρια, με τους Έλληνες παίκτες σε αμείωτο ρυθμό να συνεχίζουν σκοράρουν και να φτάνουν το σκορ σε υψηλά επίπεδα. Δεν αστοχούσαν εύκολα στον παραπάνω και έκαναν το έργο των αντιπάλων τους ακόμα πιο δύσκολο. Από την άλλη πλευρά οι νεαροί Ελβετοί κατάφεραν να σημειώσουν δύο ακόμη τέρματα τα οποία και πανηγύρισαν δεόντως, δείχνοντας να χαίρονται το παιχνίδι.

Ο Φώντας Λεμπέσης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες και τους δύο τερματοφύλακες Μαυριόπουλο και Κρατημένο.

Η Εθνική μας αντιμετωπίζει αύριο Τρίτη (23/8) στις 20:30 τη Γεωργία και με νίκη σφραγίζει και τυπικά την πρωτιά στον Όμιλο. Νωρίτερα θα παίξουν Ιαπωνία – Ελβετία.

Οκτάλεπτα: 6-0, 7-2, 4-1, 4-1

ΕΛΛΑΔΑ (Λεμπέσης): Μαυριόπουλος, Λυκούδης 4, Κόκκινος 1, Καρατζάς 3, Καπράγκος, Λασκαρίδης 3, Ζερβουδάκης 1, Μητράκης 1, Ζαχόπουλος 3, Σιαμάς 1, Μπελέσης 2, Χωματάς 2, Κρατημένος.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Σάμπιτς): Μούζελι, Μπότσο, Λούτι 1, Κατιγιάρ, Μπραμπιγιάσα, Γκέσερ 2, Γιάνκοβιτς Φλούκιγκερ, Βαλσανιακόμο, Ρουτζ, Ραβέτα 1, Πιτσόλι, Χαντίπε.

Αναλυτικότερα τα πλήρη στοιχεία και τα στατιστικά των αγώνων και η εξέλιξη ΕΔΩ.