Ανατρεπτικός Νηρέας κόντρα στον Πανιώνιο!

Νίκη που τον φέρνει στην πεντάδα της Α’ γυναικών πραγματοποίησε τη Δευτέρα ο Νηρέας Χαλανδρίου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ανέστη Πεσματζόγλου μέσω ανατροπής κέρδισε 10-9 τον Πανιώνιο και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για πλέι οφ, παρότι οι ομάδες της τετράδας δείχνουν να έχουν πάρει διαφορά ασφαλείας με το τέλος του πρώτου γύρου.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-3 στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ στο δεύτερο η άμυνα του ήταν εξαιρετική, για να φθάσει στο 2-5 του ημιχρόνου.

Εν συνεχεία, η ομάδα του Ανέστη Πεσματζόγλου άλλαξε πλήρως τα δεδομένα και μεταμορφώθηκε αγωνιστικά, ισοφαρίζοντας τον Πανιώνιο, με το τρίτο οκτάλεπτο να λήγει 7-7!

Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο, ο Νηρέας ολοκλήρωσε την ανατροπή, προηγήθηκε 10-8 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε και έφθασε στη νίκη με σκορ 10-9. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς οι γηπεδούχοι έφθασαν τους 13, ξεπερνώντας την ΑΕΚ που έχει 11, ενώ ο Πανιώνιος του Τάσου Παπαναστασίου παρέμεινε στους 8. Στο τέλος της αναμέτρησης, οι άνθρωποι του «Ιστορικού» εξέφρασαν τα παράπονα τους για τη διαιτησία.

Οκτάλεπτα: 2-3, 0-2, 5-2, 3-2

Νηρέας Χαλανδρίου (Ανέστης Πεσματζόγλου): Λάζαρη, Μπογκατσένκο 4, Μαυρωτά 2, Κοτσάφτη-Απέργη, Κοβάσεβιτς Ν, Ρουσσάκη, Κανελλοπούλου, Μπόβαλη 1, Αγγελίδη 2, Πάτερου, Κάσσαρη 1, Νιαρχάκου, Κοβάσεβιτς Σ., Κονταλέξη, Παναγιότι.

Πανιώνιος (Τάσος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη 2, Δουρέκα 1, Πουστινίκοβα 3, Αποστολίδου, Ξανθοπούλου, Κούβδου 2, Λαζάρου, Μαλλιαρού, Παπαναστασίου Δήμητρα 1, Πετεινάτου, Παπαναστασίου Ανθία, Τσιάρα, Ζερβού.