Αμυντικός θρίαμβος Περιστερίου και… όλα για όλα την Κυριακή! (VIDs)

Το ντέρμπι για την είσοδο στα ημιτελικά του πρωταθλήματος ανάμεσα σε Υδραϊκό και Περιστέρι είχε μια μεγάλη πρωταγωνίστρια, την άμυνα της ομάδας του Κώστα Λούδη και παράλληλα τον μοναδικό Φίλιππο Καραμπέτσο.

Υδραϊκός – ΓΣ Περιστερίου 1-5

Ο ΓΣ Περιστερίου πήρε ένα μεγάλο διπλό στην έδρα του Υδραϊκού και έκανε το 1-1 στη σειρά των Πλέι Οφ, ενώ όλα θα κριθούν την Κυριακή στις 19:30 στη «Χωράφα», όσον αφορά το ποια ομάδα θα περάσει στα ημιτελικά των Πλέι Οφ.

Ήταν αναμφίβολα ένα κλειστό παιχνίδι που από πλευράς σκοραρίσματος πιο πολύ θύμισε… ποδόσφαιρο, με την ομάδα του Λούδη να δείχνει «πολύ σκληρή» για να μην ορίσει η ίδια την τύχη της στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ΓΣΠ εκμεταλλεύτηκε την επιθετική νωθρότητα του Υδραϊκού και έφθασε στην πολυπόθητη νίκη.

• Ο Υδραϊκός δεν είχε κανέναν προπονητή στον πάγκο του, καθώς ήταν τιμωρημένοι από το πρώτο παιχνίδι τόσο ο Μάκης Βολτυράκης, όσο και ο Αντώνης Βλοντάκης.
  • Στο τρίτο οκτάλεπτο, το μεγάλο χρονόμετρο υπέστη βλάβη και ως απόρροια ήταν μια μεγάλη διακοπή της αναμέτρησης. Στα Πλέι Οφ του πρωταθλήματος, τέτοια φαινόμενα δεν θα έπρεπε να υφίστανται.

Το μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησε με την ομάδα του Κώστα Λούδη να σκοράρει για το 0-1 με τον Κουκουμάκη, δείχνοντας αποφασισμένη. Καραμπέτσος, Γούλφ και άμυνες πρωταγωνίστησαν στα επόμενα λεπτά της πρώτης περιόδου, με το Περιστέρι να διατηρεί το ισχνό προβάδισμα (0-1).

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατές άμυνες και τον Γιάννη Αγκόρτσα να λύνει τον «γόρδιο δεσμό» του σκοραρίσματος 34 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο με δυνατό σουτ από την περιφέρεια για το 0-2. Παράλληλα, ο Υδραϊκός πέρασε στον αγώνα για μια φάση στο τέλος τον τραυματία, Άγγελο Φώσκολο, προκειμένου να πλησιάσει περισσότερο την εστία του ΓΣ Περιστερίου.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Υδραϊκός συνέχισε να μην είναι συγκεντρωμένος στην τελική ενέργεια, ενώ χάλασε το μεγάλο χρονόμετρο του κολυμβητηρίου για αρκετή ώρα, κάτι που ήταν δεδομένο ότι θα επηρεάσει τον ρυθμό του αγώνα, με τον Κώστα Λούδη να το επισημαίνει στους διαιτητές.

Με την επανέναρξη ο Μιχάλης Θαλασσινός κέρδισε πέναλτι και ο Παπασηφάκης ευστόχησε για το 1-2, ωστόσο λίγο αργότερα ο ΓΣΠ απάντησε με ένα πολύ όμορφο τέρμα από τον Κουκουμάκη και ασίστ του Μιρόνοφ για το 1-3. Ακολούθησαν δύο μεγάλες αποκρούσεις του Φίλιππου Καραμπέτσου, αμφότερες σε παίκτη παραπάνω και το οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε.

Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι συνέχισε την τρομερή αμυντική του απόδοση, ενώ o Μιρόνοφ με μακρινό σουτ σκόραρε για το 1-4 και ουσιαστικά «κλείδωσε» το διπλό για την ομάδα του Κώστα Λούδη! Στη συνέχεια, οι διαιτητές απέβαλαν από τον πάγκο του Υδραϊκού τον Άγγελο Φώσκολο.

Εν συνεχεία, σε νέα κόντρα, ο ΓΣΠ με ομαδικότητα πέτυχε ακόμη ένα γκολ για το 1-5 με τον Φάρμερ και έφθασε σε μια θριαμβευτική νίκη, δεχόμενος μόλις ένα τέρμα σε 32 λεπτά και αυτό με πέναλτι!

Οκτάλεπτα: 0-1, 0-1, 1-1, 0-2.

ΥΔΡΑΙΚΟΣ: Γούλφ, Τσιστράκης, Θαλασσινός, Κοκκινάκης, Παπασηφάκης 1, Μακαντάνης, Μπλάνης, Φώσκολος, Παπαδόγκωνας, Μπεριστιάνος, Αλβέρτης, Πωλογεώργης, Χατζηγούλας.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου, Λαδάς, Φάρμερ 1, Γερακούδης, Κουκουμάκης 2, Σκαρπέλης, Καρούντζος, Μιρόνοφ 1, Κλείμος, Τζώρτζης, Αγκόρτσας 1, Αϊβαλιώτης, Γιαννόπουλος, Μπιτσάκος.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαληνάς