Άλωσε και τη Νέα Σμύρνη ο ασταμάτητος ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Την έβδομη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών πέτυχε ο ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON, πετυχαίνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στην έδρα του Πανιωνίου, επικρατώντας με 12-5 και μένοντας παράλληλα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αλληλlοεξουδετερώνονται, ωστόσο οι φιλοξενούμενες του Βαγγέλη Πάτερου άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν ρυθμό και να χτίζουν διαφορά σταθερά αυξανόμενη, έχοντας παράλληλα σε εξαιρετική ημέρα την τερματοφύλακα της ομάδας Μαρία Λάζαρη. Οι νικήτριες είχαν πολυπρόσωπη άμυνα και επίθεση έχοντας δύο παίκτριες με τρία τέρματα (Ευδοκία Τσιμάρα, Αλεξάνδρα Ασημάκη και Λένα Μιχαϊλοβιτς), ενώ κατά γενική ομολογία το παιχνίδι είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες και για τους δύο αντιπάλους, με τρία συνολικά χαμένα πέναλτι και πολλά μα πολλά δοκάρια.

Η διακύμανση…

Τα πρώτα σουτ που επιχειρήθηκαν από τις δύο ομάδες στην αναμέτρηση βρήκαν τις Λυδία Μαυρωτά και Μαρία Λάζαρη  σε απόλυτη ετοιμότητα κρατώντας το σκορ στο 0-0, το οποίο και διατηρήθηκε για αρκετά αγωνιστικά λεπτά. Στο 3:23 η Πασκάλ Κάσει κέρδισε πέναλτι, όμως η Μαρία Λάζαρη απέκρουσε την εκτέλεση της Μύριαμ Μπογκατσένκο και στην συνέχεια η Ευδοκία Τσιμάρα σκόραρε στην κόντρα για το 1-0. Η Μαρία Λάζαρη στο 1:18 απέκρουσε περιφερειακό σουτ και στη συνέχεια έβγαλε ασίστ στην Λένα Μιχαϊλοβιτς, η οποία έφυγε ταχύτατα στην κόντρα για το 2-0. Ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση σκοράροντας με την Πασκάλ Κάσει, όμως ο ΑΛΙΜΟΣ απάντησε άμεσα με την Ευδοκία Τσιμάρα να υποδέχεται την πάσα της Νεφέλης Χαλδαίου και να εκτελεί για το 3-1 ένα λεπτό πριν τη λήξη του οκταλέπτου.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Μαρία Λάζαρη πραγματοποίησε μία δύσκολη απόκρουση σε σουτ της Μύριαμ Μπογκατσένκο, ενώ στη συνέχεια η αρχηγός του ΑΛΙΜΟΥ Αλεξάνδρα Ασημάκη έκανε από το φουνταριστό το 4-1, όμως η πομάδα του Τάσου Παπαναστασίου απάντησε άμεσα με τη Μαριάννα Ματρόκαλου, η οποία μάλιστα προηγουμένως είχε κερδίσει η ίδια την ποινή, κάνοντας το 4-2. Στο 4:20 ο Δημήτρης Μπιτσάκος είδε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες βρήκαν ένα ακόμη τέρμα με τη Μιχαϊλοβιτς να εκτελεί άμεσα στον παραπάνω, ενώ την σκυτάλη από τη  συμπαίκτρια της, πήρε η Νεφέλη Χαλδαίου με σουτ από τα τέσσερα μέτρα για το 6-2. Ο «Ιστορικός» μείωσε σε 6-3 με την Πασκάλ Κάσει στην κόντρα να κάνει το 6-3, 23” πριν το τέλος έπειτα από εξαιρετική πάσα της Λυδίας Μαυρωτά.

Με ένα πολύ όμορφο γκολ από την Μαργαρίτα Μπιτσάκου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με την περιφερειακό του ΑΛΙΜΟΥ να σκοράρει με λόμπα για το 7-3, ενώ στο 6:57 η Αλεξάνδρα Ασημάκη κέρδισε πέναλτι με την εκτέλεση της Μαργαρίτας Μπιτσάκου να καταλήγει στο δοκάρι αλλά να καταφέρνει η ίδια να πάρει το ριμπάουντ δίνοντας κατοχή στην ομάδα της. Στο 4:52 η Αλεξάνδρα Ασημάκη υποδέχτηκε την εξαιρετική πάσα της Νεφέλης Χαλδαίου στα δύο μέτρα και σκόραρε για το 8-3, ενώ ακολούθως η Ευδοκία Τσιμάρα δυνατό περιφερειακό σουτ έκανε το 9-3. Το πρώτο γκολ του Πανιωνίου στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από τα χέρια της Χριστίνας Κώτσια, η οποία με διαγώνιο σουτ από την περιφέρεια έκανε το 9-4, όμως η Λένα Μιχαϊλοβιτς με το τρίτο της γκολ στο παιχνίδι, σε μία άμεση εκτέλεση από τα έξι μέτρα έκανε το 10-4. Στο 3:15 η Μύριαμ Μπογκατσένκο σκόραρε μετά από ώρα για την ομάδα της, όμως αμέσως μετά η Αλεξάνδρα Ασημάκη απάντησε με σουτ από τα τέσσερα μέτρα για το 1:39, ενώ το τελευταίο γκολ του ΑΛΙΜΟΥ σημείωσε η Νεφέλη Χαλδαίου στην κόντρα, στα 38” κάνοντας το 12-5 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-3, 1-4, 1-2

Πανιώνιος (Τάσος Παπαναστασίου): Μήτσου, Κάσεϊ 2, Μαυρωτά Ι, Μπογκατσένκο 1, Κοτσάφτη, Μαστρόκαλου 1, Γαλιατσάτου, Λούδη Ε, Κώτσια 1, Λούδη Α, Παπαναστασίου Δ, Παπαναστασίου Α, Μαυρωτά Λ, Θωμοπούλου, Υφαντή

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON (Βαγγέλης Πάτερος): Λάζαρη, Χαλδαίου 2, Κοβάτσεβιτς, Πιοβάν, Λυκοθανάση, Πάτερου, Ασημάκη 3, Λογοθέτη, Μιχαϊλοβιτς 3, Μπιτσάκου Μ 1, Τσιμάρα 3, Χέλμη, Καραγιάννη, Θεοφανοπούλου, Μαρίνου