Ακούραστος Ολυμπιακός και 100 διαδοχικές νίκες!

Τις 100 συνεχόμενες νίκες στην Α1 Γυναικών (κανονική διάρκεια και πλέι οφ από το 2019), έφτασε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 13-6 του ΑΝΟ Γλυφάδας για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά «Πέτρος Καπαγέρωφ». Το σύνολο του Δημήτρη Κραβαρίτη έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά την σεζόν με το απόλυτο των νικών σε Ελλάδα και Ευρώπη, ενώ από τη πλευρά του ο ΑΝΟΓ που είχε καλά διαστήματα κόντρα στις νταμπλούχες Ελλάδας επικεντρώνεται για τη συνέχεια εντός και εκτός συνόρων.

Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας 13-6

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά αλλά ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με την Βάσω Πλευρίτου σε κόντρα μετά από δύο λεπτά στην αναμέτρηση. Οι «ερυθρόλευκες» διπλασίασαν τα τέρματά τους με νέα κόντρα αυτή τη φορά με την Έλενα Ξενάκη στο 4:29 του πρώτου οκταλέπτου, ενώ η Βάσω Πλευρίτου με το δεύτερο προσωπικό τέρμα έκανε το 3-0.

Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Δημήτρη Κραβαρίτη έκανε το 4-0 χάρη σε τέρμα της Στεφανία Σάντα σε παίκτρια παραπάνω από τη θέση 5 ύστερα από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας. Οι γηπεδούχες με νέο τέρμα από τη Στεφανία Σάντα σχεδόν από το ίδιο σημείο έκανε το 5-0. Ο ΑΝΟ Γλυφάδας μείωσε σε 5-1 με την Ο’ Ράιλι από τη περιφέρεια αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τέρμα της Νικόλ Ελευθεριάδου σε παίκτρια παραπάνω από τη θέση 5. Η ομάδα του Πειραιά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Νικόλ Ελευθεριάδου έκανε το 7-1. Στο πρώτο παραπάνω που κέρδισε ο ΑΝΟΓ στο παιχνίδι η Ιωάννα Χυδηριώτη μπλόκαρε το σουτ της Ιωάννας Κανελλοπούλου, όμως η παίκτρια της Γλυφάδας κατάφερε να σκοράρει στην επόμενη φάση για το 7-2.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Αργύρης Θεοδωρόπουλος πέρασε κάτω από τα δοκάρια την Βασιλική Τσιάρα ενώ ο Ολυμπιακός από τη πλευρά του ανέβασε κι άλλο το δείκτη της διαφοράς (9-2) χάρη σε τέρμα της Στεφανία Σάντα από τη περιφέρεια και της Ιωάννας Χυδηριώτη σε κόντρα. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 9-3 με σουτ της Ελευθερίας Φουντωτού από τη περιφέρεια, ενώ η Ζωή Τζωρτζακάκη έκανε το 10-3.

Στη τελευταία περίοδο ο Δημήτρης Κραβαρίτης πέρασε κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού την Ευτυχία Κωνσταντοπούλου. Η Ελευθερία Φουντωτού σε κόντρα μείωσε σε 10-4 για τον ΑΝΟΓ, ενώ η Αμαλία Χριστοδούλου – Άουτ είχε την απάντηση. Οι γηπεδούχες έκαναν το 12-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Βάσω Πλευρίτου, ενώ η Αναστασία Λούδη σε παίκτρια παραπάνω και η Ιωάννα Κανελλοπούλου έκαναν το 12-6 για να ακολουθήσει η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Δέσποινας Δρακωτού που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 4-2, 3-1, 3-3

Ολυμπιακός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ., Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Ξενάκη 1, Σιούτη, Πλευρίτου Μ., Σάντα 3, Πλευρίτου Β. 3, Τζωρτζακάκη 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Κωνσταντοπούλου, Δρακωτού 1, Χριστοδούλου – Άουτ 1

ΑΝΟ Γλυφάδας (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Νίνου Π., Μουστακαρία, Λούδη Αν., Γρηγοροπούλου, Ρουμελιώτη, Κανελλοπούλου 2, Φράνκι, Ο’ Ράιλι 1, Φουντωτού 2, Πιόβαν, Κουρέτσα, Τσιάρα, Σαλταμανίκα, Σταυρίδου