Αήττητη και αλύγιστη μπροστά στον Εθνικό η Γλυφάδα!

Το απόλυτο 10/10 έκανε με την σημερινή του επικράτηση ο ΑΝΟ Γλυφάδας – Μεγάλη νίκη και για τον Θεόδωρο Ανδρεάκο!

Ραντεβού για… «ντέρμπι» είχαν ΑΝΟ Γλυφάδας και Εθνικός Πειραιά το βράδυ της Τετάρτης 09/02 στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» για την (εξ αναβολής) 12η Αγωνιστική της Α1 Γυναικών, με τις γηπεδούχες να επικρατούν… δικαιωματικά 12-6 στην έδρα τους.

Με εκπληκτική άμυνα και ένα άκρως αποτελεσματικό 2ο και 3ο οκτάλεπτο, η ομάδα του Θεόδωρου Ανδρεάκου πήρε το ψυχολογικό αβαντάζ νωρίς από τον Εθνικό, δημιουργώντας ένα δυνατό προβάδισμα, ειδικά στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, το οποίο δεν φάνηκε ανατρέψιμο. Ο «Αυτοκράτορας» δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει επιθετικές λύσεις και σουτ, χάνοντας την ισορροπία του σε κρίσιμες στιγμές. Έτσι, πλέον ο ΑΝΟΓ έφτασε τους 30 βαθμούς και μαζί τις 10/10 νίκες – βρισκόμενος μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της κατάταξης, ενώ οι «κυανόλευκες» παραμένουν στην 4η θέση και τους 22 βαθμούς.

Η διακύμανση του αγώνα…

Νωρίς στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους ο «Αυτοκράτορας» αιφνιδίασε την άμυνα του ΑΝΟΓ, με την Άλκηστη Μπενέκου να σκοράρει από τα 2μ για το 1-0, ενώ λίγο αργότερα οι παίκτριες του Θεόδωρου Ανδρεάκου είχαν διπλή ευκαιρία με παίκτρια παραπάνω για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφεραν, με την Γρηγοροπούλου να κερδίζει τις αποβολές. Το 1-1 ήρθε τελικά από την έμπειρη αρχηγό της Γλυφάδας, Τίνα Κοντογιάννη με χαμηλό σουτ στα 04:13. Στα 03:47 η Στεφανία Χαραλαμπίδη «άνοιξε λογαριασμό» με το 2-1, από την κορυφή της επίθεσης.

Με εντυπωσιακή λόμπα και ισοφάριση ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον ΑΝΟΓ, αφού η Ειρήνη Νίνου κέρδισε την αποβολή στην κόντρα και η Έλενα Αντωνιάδη έγραψε το 2-2 σε παίκτρια παραπάνω για την ομάδα της, ενώ στα 05:18 η Γλυφάδα πήρε και προβάδισμα με 3-2, με την Παναγιώτα Νίνου! Η απάντηση για τον Εθνικό ήρθε από την Ιωάννα Χαραλαμπίδη, η οποία με δυνατό σκαστό σουτ ισοφάρισε σε 3-3 αμέσως μετά. Φουντωτού και Ειρήνη Νίνου «ξέσπασαν» διαδοχικά για τον ΑΝΟΓ γράφοντας το 4-3 (με λόμπα) και 5-3 (03:45), όμως η Καρολίνα Ιωάννου μείωσε αμέσως (03:20) σε 5-4. Λίγο πριν το ημίχρονο ο ΑΝΟΓ παίρνει και πάλι διαφορά 2 τερμάτων με την Γρηγοροπούλου να σκοράρει στην κόντρα το 6-4!

Με την τρίτη περίοδο να ξεκινά, Εθνικός και Γλυφάδα είχαν ρίξει αισθητά τον ρυθμό, με κορυφαίες στιγμές του οκταλέπτου την εντυπωσιακή εκτέλεση της αρχηγού του ΑΝΟΓ για το 7-4 και το «double-score» που έγραψε η Ελευθερία Φουντωτού για το 8-4 υπέρ των «γηπεδούχων». Στα τελευταία 20″ η Ειρήνη Νίνου συνεχίζει το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας της και γράφει το 9-4, καταιγιστική η Γλυφάδα στο 3ο οκτάλεπτο.

Χωρίς να χάνουν ευκαιρία οι παίκτριες του Θεόδωρου Ανδρεάκου έγραψαν το 10-4 στην αρχή του 4ου οκταλέπτου, και πάλι με την αρχηγό – Τίνα Κοντογιάννη. Η μείωση για τις «κυανόλευκες» ήρθε από την Μαρίσα Ρακιντζή, η οποία έγραψε το 10-5 με σουτ από την περιφέρεια, ενώ το 11-5 ήρθε από την Έλενα Γρηγοροπούλου, η οποία κέρδισε την αποβολή και ευστόχησε στην παίκτρια παραπάνω. Λίγο αργότερα, η Στεφανία Χαραλαμπίδη σκόραρε για 2η φορά μειώνοντας σε 11-6 για τον Εθνικό, με την Ειρήνη Νίνου ωστόσο να «ξαναχτυπά» για το 12-6 έπειτα από τάιμ-άουτ και παίκτρια παραπάνω για τον ΑΝΟΓ, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 12-6

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 5-2, 3-0, 3-2

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μάρκο Μίτσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Χαραλαμπίδη Ι. 1, Ελληνιάδη, Κοντονή, Πάρκες, Χατζηκυριακάκη, Μπενέκου Αλκ. 1, Ρακιντζή 1, Χαραλαμπίδη Στ. 2, Μπενέκου Ι, Μπερίκου, Τζόνσον, Γκότζια, Μπέτα

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I-REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ,  Νίνου Παναγιώτα 1, Γκίλλα,  Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 2, Νίνου Ειρήνη 3, Αντωνιάδη 1, Κολιτσοπούλου, Κούλχας, Φουντωτού 2, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου