Αγκαλιά με την άνοδο το Περιστέρι!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Το Περιστέρι πήρε τη δεύτερη του νίκη στο Φάιναλ Φορ, αυτή τη φορά απέναντι στον ΟΦΗ με 13-8 και είναι πλέον μία ανάσα από την άνοδο στην Α1!

Το πρώτο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής ημέρας του Φάιναλ Φορ της Α2 Γυναικών ήταν αυτό ανάμεσα στο Περιστέρι και στον ΟΦΗ. Η ομάδα του Βαγγέλη Πάτρα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και σε ένα πολύ ανοικτό παιχνίδι και με υψηλό επιθετικό ρυθμό, κατάφερε και εξασφάλισε στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου διαφορά 5 τερμάτων, 9-4. Το τρίτο οκτάλεπτο είχε χαμηλότερη επιθετική ένταση και το πρώτο τέρμα σημειώθηκε μετά από σχεδόν 5 αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη έκανε μία μίνι αντεπίθεση ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Πλέον το Περιστέρι περιμένει το αποτέλεσμα του παιχνιδιού του Ολυμπιακού Αλίμου με το ΝΟ Χανιών, όπου αν κερδίσει ο Άλιμος το Περιστέρι ανεβαίνει και επίσημα στην Α1.

Η διακύμανση του αγώνα…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Βαγγέλη Πάτρα να ανοίγει το σκορ στο 7:13 με την Αποστολίδου από τα δεξιά να κάνει το 1-0. Στο 6:16 η Καρκάνη έκανε το 2-0 έπειτα από ωραίο κόψιμο και ασίστ της Αποστολίδου. Στο 5:26 η Νικόλ Κούβδου έκανε το 3-0 με όμορφο σουτ από την περιφέρεια. Στο 4:43 η Μαίρη Παλληκαράκη κέρδισε πέναλτι το οποίο η Χρυσοβέργη μετουσίωσε σε γκολ. Στο 4:10 η Αποστολίδου με το δεύτερο τέρμα της έκανε το 4-1. Στη συνέχεια η Αποστολίδου σημειώνοντας χατ-τρικ έκανε το 5-1. Ο ΟΦΗ μείωσε τον παίκτη παραπάνω με την Παπαδάκη σε 5-2. Στη συνέχεια η Σολανάκη έκανε το 6-2 από το φουνταριστό ενώ στη συνέχεια ο ΟΦΗ ξανά στον παραπανω έκανε το 6-3 με τη Χρυσοβέργη.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με την Πέττα να κάνει ένα όμορφο γυριστό το οποίο η Πράπα απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 6:15 η Παλληκαράκη μείωσε στα 2 τέρματα τη διαφορά με σουτ από τα 6 μέτρα. Στο 6:02 η Φραγκάκη έκανε το 7-4 με πολύ ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ από την περιφέρεια. Στο 3:05 η Σολανάκη έκανε με γυριστό το 8-4 από το φουνταριστό. Στα 9′ πριν το τέλος του ημιχρόνου η Δέσποινα Μπεκρή με το πρώτο της τέρμα στην αναμέτρηση, έκανε με λόμπα το 9-4.

Το πρώτο τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε από την Παλληκαράκη με σουτ από την περιφέρεια κάνοντας το 9-5. Το σκορ έγινε 9-6 στο 22′ πριν το τέλος τρίτου με την Παπαδάκη να σκοράρει με ωραίο σκαστό σουτ.

Το τελευταίο μέρος ξεκίνησε με την Πράπα αποκρούει εντυπωσιακά το γυριστό της Πέττα αι να στέλνει την μπάλα κόρνερ. Στην συνέχεια όμως η Σολανάκη με εντυπωσιακό γυριστό έκανε το το 10-6. Η Μανουσάκη έφερε τη διαφορά στα 3 τέρματα στα 4:45 πριν το τέλος. Στο 4:05 η Σολανάκη έφερε ξανά τη διαφορα στα 4 τέρματα. Η Μανουσάκη έφερε ξανά τη διαφορά  στα 3 τέρματα αλλά η Καρκάνη με το δεύτερο προσωπικό της έκάνε το 12-8. Στο 8′ πριν το τέλος η Αποστολίδου έκλεψε τη μπάλα και σημείωσε το 4ο τέρμα της στην αναμέτρηση.

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 3-1, 0-2, 3-1

ΓΣ Περιστερίου (Βαγγέλης Πάτρας): Διαπούλη, Καρκάνη 2, Φραγκάκη 1, Αδάμη, Αποστολίδου 4, Λουκοπούλου, Κούβδου 2, Γκίκα, Πέττα, Μπεκρή 1, Κοσιάδη, Σολανάκη 4, Κοβάτσεβιτς, Βυθούλκα, Κικίδου

ΟΦΗ (Φιτσανάκης Κώστας): Πράπα, Κώστογλου, Παυλή, Παντέρη, Παλληκαράκη 2, Μανουσάκη 2, Μπραγουδάκη, Κώστογλου, Αποστόλου, Κανάκη Καραβού, Χρυσοβέργη 2, Καλέργη, Παπαδάκη 2, Ζαφειράκη