Αγχωτική πρώτη νίκη για την Ραντνίτσκι – Κυρίαρχη η Ρέκο στο Σπλιτ!

Πέραν των δυο ελληνικών αναμετρήσεων που παρακολουθήσαμε στην 2η Αγωνιστική του LEN Champions League, ο Όμιλος Α´ έκλεισε το βράδυ της Τρίτης 29/11 με την Προ Ρέκο να φεύγει νικήτρια από το Σπλιτ, ενώ η Ραντνίτσκι πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στο Ανόβερο, μετά την ισοπαλία με την Βουλιαγμένη στην Πρεμιέρα.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ – ΠΡΟ ΡΕΚΟ 9-13

Προσηλωμένη και με ισορροπία σε άμυνα και επίθεση, η ομάδα του Σάντρο Σούκνο φάνηκε… πιο καλά διαβασμένη στην δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας αναμέτρηση της Ρέκο στο φετινό Champions League. Το κλειδί για την σημερινή – πρώτη νίκη της περσινής Πρωταθλήτριας ήταν ο έλεγχος του σκορ και μια σειρά σημαντικών τερμάτων, ώστε να προηγηθεί από την αρχή. Το 3-1 του πρώτου οκταλέπτου, διευρύνθηκε σε 7-4 στο ημίχρονο, βάζοντας δύσκολα στους Κροάτες, οι οποίοι αργότερα κατάφεραν να φτάσουν κοντά στην Ρέκο, αλλά όχι να ισοφαρίσουν (7-8 με γκολ του Μάρινιτς – Γκράγκιτς). Πέραν της κυρίαρχης εμφάνισης του ιταλικού συνόλου στο Σπλιτ, η Ρέκο αυτή την φορά είχε στην διάθεσή της και τον Αλεξάνταρ Ίβοβιτς (1 τέρμα), ο οποίος απουσίαζε από την «καυτή» πρεμιέρα με τον Ολυμπιακό. Από την άλλη, η Γιαντράν προς το παρόν μένει στους τρεις βαθμούς στην κατάταξη, έχοντας υπερτερήσει του Ανόβερου στην 1η Αγωνιστική (10-8).

ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ – ΑΝΟΒΕΡΟ 13-12

Αγχωτική πρώτη νίκη για το σύνολο του Κραγκούγιεβατς στην 2η Αγωνιστική, το οποίο άντεξε στην αντεπίθεση του Ανόβερου από το 9-4 και με τον Μάρκο Ραντούλοβιτς (6 γκολ) να σκοράρει ασταμάτητα, υπερασπίστηκε την έδρα του, παίρνοντας το πρώτο του «τρίποντο». Η Ραντινίτσκι φάνηκε να ξεκαθαρίζει από το πρώτο ημίχρονο κιόλας την υπόθεση απέναντι στην γερμανική ομάδα, ωστόσο το Ανόβερο γύρισε διακόπτη στο δεύτερο μισό και με πρωτοπόρους τους Μπένιτς – Μπάσιτς (3 και 4 τέρματα αντίστοιχα) απείλησε το προβάδισμα των Σέρβων, φτάνοντας μάλιστα από το 13-9 στο 13-12 σε μόλις δύο λεπτά! Τα τελευταία 8” μετά και το γκολ του Σούτσε, η Ραντνίτσκι άντεξε στην πίεση χωρίς κάποιο μοιραίο λάθος και κράτησε αλώβητη την έδρα της.

Όσον αφορά τις ελληνικές ομάδες, ο Ολυμπιακός παρέα με την Μπαρτσελονέτα ξεχωρίζουν μέχρι στιγμής με το 2/2, μιας και μετά την καταιγιστική εμφάνιση των ερυθρόλευκων στην Τιφλίδαοι Ισπανοί έφυγαν νικητές από το ματς με τον ΝΟ Βουλιαγμένης, νωρίς το απόγευμα της Τρίτης 29/11 στον Πειραιά (7-11). Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς, ωστόσο συνεχίζει στην 6η θέση του Α´ Ομίλου αναμένοντας την επόμενη με την Ντιναμό, με …νικηφόρες διαθέσεις.