ΑΕΚ: Ζόρικο πέρασμα από τα Χανιά και τώρα… Play Out

Σπουδαίο «διπλό» της ΑΕΚ στην έδρα των Χανίων στην αυλαία της Β' φάσης της Α1 πόλο ανδρών.

by Μάνος Φυρογένης

Με το πολύ σημαντικό βαθμολογικά παιχνίδι ανάμεσα στο ΝΟ Χανίων και την ΑΕΚ άνοιξε το πρόγραμμα της Τετάρτης (17/4) στην τελευταία αγωνιστική της Β’ φάσης του G2 ομίλου της Α1 πόλο ανδρών. Οι δύο ομάδες καίγονταν για τους τρεις βαθμούς της νίκης ώστε να βάλουν η μία την άλλη από κάτω και να έχουν το αβαντάζ της έδρας ενόψει των αγώνων του υποβιβσμού και εκείνη που χαμογέλασε εν τέλει ήταν η «Ένωση».

ΝΟ Χανίων – ΑΕΚ 9-11

Οι παίκτες του Δάνδολου παρότι απώλεσαν στην τρίτη περίοδο προβάδισμα 4 γκολ, ανέβηκαν στους 20 βαθμούς και τερμάτισαν στην 5η θέση του γκρουπ. Πλέον στρέφουν την προσοχή τους στη best-of three σειρά με τον ΟΦΘ έχοντας και το αβαντάζ της έδρας για να παραμείνουν στη μεγάλη κατηγορία.

Αντίθετα οι Κρητικοί θα τα δώσουν όλα απέναντι στον ΝΟΠ με μειονέκτημα της έδρας, σε μια σειρά που αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Κομβική στιγμή του αγώνα το οριακό buzzer beater του Βέκκου στο τέλος της τρίτης περιόδου, το οποίο μέτρησε και έδωσε «μαξιλαράκι ασφαλείας» ενόψει της τελευταίας περιόδου.

To 3-7 στα μισά της δεύτερης περιόδου έγινε 7-8 στο τέλος της τρίτης με το πρώτο γκολ του Αράκι σε μία άριστα εκτελεσμένη επίθεση από πλευράς Κρητικών ωστόσο το κατά τα άλλα σουτ της απελπισίας του Βέκκου βρήκε δίχτυα στο τέλος του οκταλέπτου και άλλαξε το μεμέντουμ του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΝΟΧ που αγωνίστηκε με τον Κουτρουλάκη στο τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο,, δεν μπόρεσε να μειώσει στο γκολ για να βάλει έξτρα πίεση στους φιλοξενούμενους.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-5, 3-2, 2-2.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ευάγγελος Βλαζάκης): Λεβεντάκης, Μαραγκουδάκης, Αράκι 2, Παζαΐτης, Παππάς, Μπατάκης 1, Αποστολάκης, Χαριτάκης, Μητράκης, Γκουσάροβ 4, Τσιστράκης 1, Μαζοκοπάκης 1, Κουτρουλάκης, Ζουζούνης, Τζανακάκης

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Ασβέστης, Βέκκος 2, Σταμέλος, Κοκκινάκης 1, Μαυρωτάς, Παππάς 1, Φωτεινάκης, Σιαμάς Π., Τουρκομένης 1, Στελλάτος, Αράγια 1, Βούκτσεβιτς 3, Παρτσόγλου, Σιαμάς Χ., Μαρινάγης 2