Αδράνησε στο φινάλε ο Απόλλων – Μεγάλη μάχη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα

Μεγάλη «μάχη» ενάντια στον Ερυθρό Αστέρα έδωσε ο Απόλλων Σμύρνης, προηγήθηκε ακόμη και με 7-4, αλλά τελικώς ηττήθηκε με 10-8 στη Βαρκελώνη από την πρωτοπόρο ομάδα του 4ου ομίλου του 1ουπροκριματικού γύρου του Euro Cup.

Οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη έπαιξαν ψυχωμένα από το ξεκίνημα, προηγήθηκαν 3-0 εκείνων του Ντέγιαν Σάβιτς και παρά το ότι ισοφαρίστηκαν σε 3-3, κατάφεραν εν συνεχεία να ανακτήσουν το προβάδισμα.

Με εξαιρετική άμυνα, τον Γαλανόπουλο να πραγματοποιεί κάποιες μεγάλες αποκρούσεις και με ψυχραιμία στην επίθεση ο Απόλλων προηγήθηκε αποδίδοντας ωραίο πόλο με 7-4 στα 2:24 για το τέλος της 3ης περιόδου κρατώντας τον Αστέρα σχεδόν 9 λεπτά μακριά από το γκολ!   Ωστόσο στα δύο τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου οι Σέρβοι κατάφεραν να… αιφνιδιάσουν στην κόντρα, ισοφαρίζοντας με τρία γρήγορα τέρματα σε 7-7!

Στην 4η περίοδο και αφού ο Μόκκας αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο Ερυθρός Αστέρας σκόραρε δις με τον Ράντοβιτς (7:06 και 6:19) πέρασε μπροστά με 9-7 με ένα αναπάντητο 5-0 σερί, για να μειώσει με ωραίο σουτ από το φουνταριστό στα 5:09 ο Σολανάκης σε 9-8. Ακολούθησαν δυνατές μονομαχίες μέχρι το φινάλε με το 10ο γκολ των Σέρβων να έρχεται από πέναλτι στα 1:51.

Ο Απόλλων Σμύρνης ολοκληρώνει αύριο στις 12:10 υποχρεώσεις του στο Euro Cup ενάντια στην Κόζιτσε και θα συνεχίσει στην Ευρώπη στο Challenger Cup (11-13 Νοεμβρίου).

Απόλλων Σμύρνης – Ερυθρός Αστέρας  8-10 (3-3, 2-1, 2-3, 1-3)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Δίπλαρος, Μπραΐμης, Χονδροκούκης 1, Βίτσκοβιτς 1, Γαρδίκας 3, Μυρίλος, Σολανάκης 2, Καβουσανός

Ερθρός Αστέρας (Ντέγιαν Σάβιτς): Μίσοβιτς, Τάνκοσιτς 3, Γκάγιτς, Μάρκοβιτς, Σούμποτιτς 1, Βάσιτς, Μπανίσεβιτς, Μπασαρα, Βουκίσεβιτς, Σέμαν 1, Μιλόγεβιτς 1, Ράντοβιτς 4, Ιβάνοβιτς

Πηγή: apollonwaterpolo.gr