Α2 Γυναικών: Πέρασε από το Ρέθυμνο και έκανε το 2/2 ο ΓΣ Ηλιούπολης

Σημαντικό διπλό πέτυχε ο ΓΣ Ηλιούπολης καθώς επικράτησε με 10-8 του ΝΟ Ρεθύμνου για την 2η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α2 Γυναικών. Το σύνολο του Νίκου Χαλκίτη διπλασίασε τις νίκες του σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ενώ οι Κρητικές υπέστησαν την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα μετά την νικηφόρο πρεμιέρα κόντρα στον ΟΦΗ.

ΝΟ Ρεθύμνου – ΓΣ Ηλιούπολης 8-10

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΓΣ Ηλιούπολης προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Τανκέεβα και Κύρκου αλλά ο ΝΟ Ρεθύμνου μείωσε σε 2-1 με γκολ της Μαρίας Φαρμάκη, αλλά οι φιλοξενούμενες διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμα (3-1) με την Θωμοπούλου και το αύξησαν στα τρία τέρματα (4-1) με το δεύτερο γκολ της Τανκέεβα στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχες πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (4-3) με τέρματα των Μαρία Φαρμάκη και Φραγγελάκη, όμως η Κελαδίτη έκανε το 5-3 για να μειώσει εκ νέου (5-4) η Φραγγελάκη.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο ΓΣ Ηλιούπολης διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης αφού η Θωμοπούλου έκανε το 6-4 αλλά οι Κρητικές με τέρματα των Έλενα και Μαρία Φαρμάκη ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 6-6, όμως και πάλι η Θωμοπούλου έδωσε το προβάδισμα (7-6) με την Στυλιανή Λιμπιτάκη έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία (7-7) το τρίτο οκτάλεπτο. Παρόλα αυτά το σύνολο του Νίκου Χαλκίτη με ένα επιμέρους σερί 3-1 στη τελευταία περίοδο έφτασε στη νίκη αφού η Σκουλικά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (8-7) και παρά το γεγονός ότι η Έλενα Φαρμάκη ισοφάρισε σε 8-8, η αθηναϊκή ομάδα με τέρματα των Θωμοποπούλου και Κελαδίτη στα τελευταία δύο λεπτά πήρε το δεύτερο τρίποντο της σεζόν.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-2, 3-2, 1-3

NO Ρεθύμνου (Οδυσσέας Μπαριωτάκης): Καζάνα, Λαμπαθάκη, Λιμπιτάκη Ευαγ., Μπραγουδάκη, Φαρμάκη Μ. 3, Λιμπιτάκη Στ. 1, Ζαφειράκη, Φραγγελάκη 2, Τσακωνάζη, Φαρμάκη Ελ. 2, Λιμπιτάκη Αν., Συριανόγλου, Στακωνάκη, Χατζημανώλη, Χρυσού

ΓΣ Ηλιούπολης (Νίκος Χαλκίτης): Πιταράκη, Κύρκου 1, Ζερδεβά, Διαμαντίδη, Κατσινούλα, Σακέτου, Τανκέεβα 2, Σκουλικά, Κελαδίτη 2, Κριμιζή, Θωμοπούλου 3, Χέλμη, Σταυρίδου