Α2 Ανδρών: Τρίποντο «ανάσα» για τον Άρη Νίκαιας κόντρα στην ΠΕΚΕ Βροντάδου!

Μεγάλη βαθμολογικής σημασία νίκη πέτυχε ο Άρης Νίκαιας καθώς επικράτησε με 15-14 της ΠΕΚΕ Βροντάδου για την 11η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Δημήτρη Δασκαλόπουλου πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και έφτασε τους οκτώ δύο περισσότερους από τους Χιώτες που πάλεψαν μέχρι το τέλος σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές ανατροπές και αποβολές.

Άρης Νίκαιας – ΠΕΚΕ Βροντάδου 15-14

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άρης Νίκαιας προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή στο πρώτο οκτάλεπτο (5-4), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στην ελάχιστη τιμή της διαφοράς (7-6) αφού οι Χιώτες έβρισκαν απάντηση σε κάθε γκολ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΠΕΚΕ Βροντάδου πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (9-8) χάρη σε τέρμα του Βορριά στα μέσα της τρίτης περιόδου με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία στο φινάλε του οκταλέπτου (11-10). Παρόλα αυτά ο Άρης Νίκαιας απάντησε με το ίδιο νόμισμα παρά το γεγονός ότι η ΠΕΚΕ Βροντάδου προηγήθηκε με 13-11 στις αρχές της τελευταίας περιόδου το σύνολο του Δημήτρη Δασκαλόπουλου κατάφερε με ένα σερί 4-0 να πάρει εκ νέου τα ηνία (15-13) και να φτάσει στην υπερπολύτιμη νίκη έχοντας πρώτους σκόρερ τους Ρόνζινο και Σοφό που σημείωσαν από τέσσερα γκολ έκαστος, ενώ από πλευράς ΠΕΚΕ ο Κώστας πέτυχε σε ένα ακόμη παιχνίδι έξι τέρματα, ενώ ο Βορριάς πρόσθεσε πέντε.

Τα οκτάλεπτα: 5-4, 2-2, 3-5, 5-3

Άρης Νίκαιας (Δημήτρης Δασκαλόπουλος): Δροσόπουλος, Στραβάκος, Ξυλούρης 2, Γούρας 2, Τετζαλίδης, Τσάβαρης, Μίχας 2, Καραμπάτης 1, Ρόνζινο 4, Σοφός 4, Λαγουδάκος, Θηραίος, Βουνισέας, Καλαφάτης

ΠΕΚΕ Βροντάδου (Γιώργος Μπελέγρης): Μέννης, Φρυδάς, Κοράκης, Ανανιάδης, Παππάς, Σωτηριάνος 1, Βορριάς 5, Κουτράκης,  Μπελέγρης Δ. 1, Σωτηράκης 1, Λώλας, Καραμειανάκης, Κώστας 6