Α2 Ανδρών: Σημαντικό τρίποντο για τον Ηλυσιακό κόντρα στην ΠΕΚΕ Βροντάδου!

Σταθερά στην τέταρτη θέση του Νοτίου Ομίλου η ομάδα των Ιλισίων!

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Ηλυσιακός καθώς επικράτησε με 12-9 της ΠΕΚΕ Βροντάδου για την 8η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Γιάννη Πρίμπα έφτασε τους 12 βαθμούς και βρίσκεται σταθερά στη τέταρτη θέση του ομίλου και σε τροχιά πλέι οφ, ενώ οι Χιώτες που έδειξαν καλό πρόσωπο παράμειναν στους έξι βαθμούς.

Ηλυσιακός – ΠΕΚΕ Βροντάδου 12-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ηλυσιακός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Κρανιά και Σφηκάκη αλλά η ΠΕΚΕ Βροντάδου μείωσε σε 2-1 χάρη σε τέρμα του Κώστα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στα δύο τέρματα (3-1) με γκολ του Χριστοφορίδη, όμως και πάλι οι Χιώτες μείωσαν σε 3-2 με νέο τέρμα του Κώστα. Παρόλα αυτά το σύνολο του Γιάννη Πρίμπα έκανε το 4-2 με τέρμα του Γκιτσάκη αλλά για τρίτη φορά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (4-3) με γκολ του Σωτηράκη. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου οκταλέπτου ο Ηλυσιακός με τέρματα των Τασσόπουλο και Ιβανίσεβιτς έκανε το 6-3. Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Γιώργου Μπελέγρη μείωσε άμεσα σε 6-5 χάρη σε τέρματα των Ντούλο και Κώστα που έφτασε στα τρία γκολ στην αναμέτρηση αλλά ο Ηλυσιακός έκανε το 7-5 με το δεύτερο τέρμα του Τασσόπουλου αλλά ο Φρυδάς στην εκπνοή του ημίχρονου έκανε το 7-6.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σερί 4-1 ανέβασαν την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (11-7) και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για την νίκη αφού το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε ο Κοκότης δύο φορές και από μια οι Λαμπρόπουλος και Αποστολάκος. Στη τελευταία περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και η ομάδα των Ιλισίων έφτασε στη σημαντική νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Τασσόπουλος και Κοκότης που σημείωσαν από δύο τέρματα έκαστος, ενώ πρώτος του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας με τέσσερα γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 1-3, 4-1, 1-2

Ηλυσιακός (Γιάννης Πρίμπας): Τρελλόπουλος, Χριστοφορίδης 1, Κρανιάς 1, Κουρούπης 1, Γκιτσάκης 1, Λαμπρόπουλος 1, Ιβανίσεβιτς 1, Κάργας, Τούμπουρος, Τασσόπουλος 2, Αποστολάκος 1, Παναγιώτι, Βασιλάκης, Σφηκάκης 1, Κοκότης 2

ΠΕΚΕ Βροντάδου (Γιώργος Μπελέγρης): Μέννης, Φρυδάς 1, Παπαλεωνίδας, Ανανιάδης, Παππάς, Σωτηριάνος, Βορριάς 1, Κουτράκης, Μπελέγρης Δ., Σωτηράκης 2, Ντούλος 1, Καραμειανάκης, Κώστας 4