Α2 Ανδρών – Πόλο #Playoffs: Τεράστια ισοφάριση από τον Ιωνικό!

Ζωντανός στο κυνήγι των ημιτελικών της Α2 ανδρών παραμένει ο Ιωνικός, καθώς η ομάδα του Αρσένη Μαρούλη αξιοποίησε την έδρα της και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά με τον Άρη Θεσσαλονίκης!

Η πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος θα κριθεί στην έδρα του Άρη την ερχόμενη Πέμπτη. Ο Ιωνικός παγίδεψε τους Θεσσαλονικείς με ζώνη ανάμεσα και με εξαιρετική άμυνα, αλλά και τον τερματοφύλακα του σε μεγάλη ημέρα έφθασε στη νίκη. Στο 3ο οκτάλεπτο, ο Άρης δέχθηκε αποβολή χωρίς αντικατάσταση και ο Ιωνικός κέρδισε πέναλτι και τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω.

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ 9-7

Εκρηκτικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ιωνικός, καθώς προηγήθηκε 3-0, με τον Άρη του Κώστα Παυλίδη να κλείνει την ψαλίδα εν συνεχεία, χωρίς να καταφέρει ωστόσο να ισοφαρίσει έως το ημίχρονο (6-4). Στο 4:09 της τρίτης περιόδου, ο Βασίλης Αληχανίδης αποβλήθηκε ΧΩΡΙΣ αντικατάσταση για βιαιοπραγία και ο Ιωνικός – όπως προαναφέρθηκε – έπαιξε τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω, ενώ στο πέναλτι ευστόχησε ο Μακαντάνης. Οι Θεσσαλονικείς άντεξαν σε αυτό το διάστημα ιδιαίτερα ικανοποιητικά, με την αναμέτρηση να έχει δυναμικά μαρκαρίσματα σε κάθε ζευγάρι, όμως οι Νικαιώτες κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 1-1.

Οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 2-1, 1-2.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρσένης Μαρούλης): Τσαλίκης, Φέγγος, Δαλαμπέκης, Μακαντάνης 2, Μπουργουρής, Κατρίτσης, Χέλμης, Αλευρόπουλος 2, Μπαγλατζής 3, Ζουρίδης, Αλεβίζος, Μηλάς 2, Πανής, Αθανασιάς.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κώστας Παυλίδης): Σαλαμάνης, Φωτίου 1, Καλαμπόκας, Ζιούτας, Ζαρκαντζάς, Αλιαπούλιος, Παπαδόπουλος Δ. 3, Παυλίδης 1, Αληχανίδης, Μπάσελ, Σολογάνης, Σιώπκας 1, Κούστας, Τάτσης 1, Νταντινός.