Α2 Ανδρών: Ποδαρικό στο 2024 με το πρώτο τρίποντο για την ΠΕΚΕ Βροντάδου!

Πρώτη νίκη για τους Χιώτες με πρωταγωνιστές Κοράκη και Κώστα!

Με το καλύτερο τρόπο μπήκε το 2024 για την ΠΕΚΕ Βροντάδου καθώς πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Α2 Ανδρών. Οι Χιώτες επικράτησαν με 11-10 του Άρη Νίκαιας στο νησί της μαστίχας για την 4η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου και πήραν τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι παράμειναν στους τέσσερις που είχαν μαζέψει στις πρώτες δύο αγωνιστικές. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Κοράκης και Κώστας που σημείωσαν από πέντε και τέσσερα τέρματα αντίστοιχα.

ΠΕΚΕ Βροντάδου – Άρης Νίκαιας 11-10

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα με αποτέλεσμα το σκορ να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα (1-1), όμως στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-4 στο ημίχρονο. Παρόλα αυτά η ΠΕΚΕ Βροντάδου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου και να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων (10-8), τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το σύνολο του Γιώργου Μπελέγρη διατήρησε την σημαντική διαφορά και έφτασε στην πρώτη νίκη παρά το γεγονός ότι ο Άρης μείωσε σε 10-9 «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς με τον Κώστα στα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στο 3:02 του τέταρτου οκταλέπτου αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα το ΝΟ 3 Γαβαλάς Σπυρίδων και το ΝΟ 13 Βουνισέας Στέφανος του Άρη Νίκαιας διότι σηκώθηκαν από το πάγκο και διαμαρτυρήθηκαν έντονα σε αποφάσεις των διαιτητών. Στο 0:13 της ίδιας περιόδου απεβλήθει με κόκκινη κάρτα ο έφορος του Άρη Νίκαιας, Σμυρναίος Λάμπρος διότι κλώτσησε το καλάθι με τις μπάλες που είναι στο σημείο του κόρνερ».

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-5, 4-2, 3-2

ΠΕΚΕ Βροντάδου (Γιώργος Μπελέγρης): Μενής, Φρυδάς, Κοράκης 5, Ανανιάδης 1, Παππάς Κ., Σωτηριάνος, Βορριάς 1, Μιχαηλίδης, Μπέλεγρης Δ., Σωτηράκης, Παπαλεωνάκης, Ντούλος, Μήλιος, Κώστας 4, Καλογεράς

Άρης Νίκαιας (Δημήτρης Δασκαλόπουλος): Δροσόπουλος, Ζωγράφος 3, Γαβαλάς Σπ. 1, Γούρας, Πούσκαρ, Στραβάκος, Μίχας 1, Τσαβάρης 2, Ρόνζινο 1, Σοφός 2, Λαγουδάκος, Κωνσταντόπουλος, Βουνισέας