Α2 Ανδρών #Playoff: Τεράστιο διπλό στη Θεσσαλονίκη και επιστροφή στην Α1 για την ΝΕ Πατρών!

Με ήρωα τον Μαυριόπουλο που απέκρουσε τρία πέναλτι οι Πατρινοί επέστρεψαν στα μεγάλα σαλόνια!

Την άνοδο στην Α1 Ανδρών εξασφάλισε η ΝΕ Πατρών καθώς επικράτησε με 12-10 στα πέναλτι του Άρη Θεσσαλονίκης και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Μάκη Λυκούδη είχε σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα της, Χρήστο Μαυριόπουλο που απέκρουσε τρία πέναλτι στη ρωσική ρουλέτα. Οι Πατρινοί πανηγυρίζουν την τρίτη επιστροφή τους μετά από οκτώ χρόνια στα μεγάλα σαλόνια! Η ΝΕ Πατρών θα διεκδικήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόντρα στο νικητή του ζευγαριού ΝΟ Λάρισας – ΝΑΟ Κέρκυρας.

Άρης Θεσσαλονίκης – ΝΕ Πατρών 10-12 πεν (9-9 κ.δ.)

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άρης Θεσσαλονίκης ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Μπάσελ και Σιώπκα, όμως οι Πατρινοί είχαν άμεση απάντηση με τους Αντίοχο και Σπύρο Λυκούδη για το 2-2 του πρώτου οκταλέτου. Το σύνολο του Μάκη Λυκούδη συνέχισε στο ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο καθώς πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (3-2) με γκολ του Τσίπη, αλλά οι Θεσσαλονικείς με δύο γρήγορα τέρματα των Σολογάνη και Φωτείου ανέκτησε τα ηνία του αγώνα (4-3). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δική τους απάντηση με δύο γκολ του Σπύρου Λυκούδη για το 5-4 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού η ΝΕ Πατρών προηγήθηκε με δύο τέρματα διαφορά (7-5) δύο λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου οκταλέπτου, όμως το σύνολο του Κώστα Παυλίδη επέστρεψε στο παιχνίδι αφού ισοφάρισε σε 7-7 με τους Παπαδόπουλο και Μπάσελ. Στη τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη και μοιραία η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί οι Πατρινοί έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Χρήστο Μαυριόπουλου που αποσόβησε τρία πέναλτι έφυγαν με το διπλό από την Θεσσαλονίκη και την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια! Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σπύρος Λυκούδης που σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Μπάσελ πέτυχε τρία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 3-2, 2-2 / 1-3 πεν

Άρης Θεσσαλονίκης (Κώστας Παυλίδης): Σαλαμάνης, Φωτίου 2, Καλαμπόκας, Ζιούτας, Ζαρκαντζάς, Αλιαπούλιος, Παπαδόπουλος Δ. 1, Παυλίδης Β., Αληχανίδης 1, Μπάσελ 2+1, Σολογάνης 1, Σιώπκας 2, Κούστας, Τάτσης, Σταματάκης

ΝΕ Πατρών (Μάκης Λυκούδης): Μαυριόπουλος, Λυκούδης Σπ. 5, Χάρισον, Σαλπόγλου, Τσίπης 1, Καραΐσκος 1+1, Τρασάϊ 0+1, Κωνσταντακόπουλος, Πιτσίκας, Καρράς, Αντίοχος 1, Καλαμάς, Δραγώνας, Αβαγιανός 1+1, Γιαννακόπουλος