Α2 Ανδρών #Playoff: Ήρωας Σαλαμάνης «έστειλε» τον Άρη Θεσσαλονίκης στα ημιτελικά με πέντε αποκρούσεις πέναλτι!

Νικητήριο τέρμα από τον Τάτση που «λύγισε» τον φοβερό και τρομερό Ιωνικό Νίκαιας που κοίταξε στα μάτια τους Θεσσαλονικείς!

Αναμφίβολα ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής Α2 Ανδρών πραγματοποιήθηκε στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο καθώς σε ένα τρομερό αγώνα ο Άρης Θεσσαλονίκης πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Α2 Ανδρών καθώς έκαμψε με 16-14 του φοβερού Ιωνικού Νίκαιας στη διαδικασία των πέναλτι! Μια αναμέτρηση που είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του αθλήματος μέσω από το κανάλι του Άρη Θεσσαλονίκης στο Facebook και διαιτήτευσαν δύο κατά τεκμήριο κορυφαίοι διαιτητές, οι Σταυρίδης και Μπουδραμής.

Το σύνολο του Κώστα Παυλίδη έκανε το 2-1 στη σειρά των προημιτελικών και θα διεκδικήσει την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια με μειονέκτημα έδρας κόντρα στην ΝΕ Πατρών. Οι Θεσσαλονικείς είχαν σε τρομερή μέρα τον Γιώργο Σαλαμάνη που απέκρουσε συνολικά πέντε πέναλτι εκ των οποίων τα δύο στη κανονική διάρκεια του αγώνα. Από την πλευρά τους οι Νικαιώτες κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια με νέα παιδιά και σκληρή δουλειά, αφού κοίταξαν στα μάτια το φαβορί χάνοντας την πρόκριση στις λεπτομέρειες.

Άρης Θεσσαλονίκης – Ιωνικός Νίκαιας 16-14 πεν (13-13 κ.δ.)

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ιωνικός Νίκαιας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Μήλα και Ζουρίδη αλλά ο Άρης Θεσσαλονίκης μείωσε σε 2-1 με γκολ του Τάτση. Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα στα δύο τέρματα (3-1) με τον Μπαγλατζή αλλά οι Καλαμπόκας και Μπάσελ ισοφάρισαν σε 3-3. Παρόλα αυτά το σύνολο του Αρσένη Μαρούλη πήγε προηγούμενο στο πρώτο οκτάλεπτο (5-4) χάρη σε τέρματα των Ζουρίδη και Μήλα, ενώ ο Μπάσελ ισοφάρισε ενδιάμεσα σε 4-4. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 5-5 με γκολ του Σιώπκα αλλά ο Ιωνικός Νίκαιας ανέκτησε το προβάδισμα (6-5) χάρη σε γκολ του Μπόγρη, όμως οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 6-6 με τέρμα του Καλαμπόκα αλλά και 7-7 Σιώπκα, ενώ προηγουμένως ο Μπουργούρης είχε δώσει εκ νέου το προβάδισμα για την ομάδα της Νίκαιας που είχε τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο τρίτο οκτάλεπτο το σύνολο του Κώστα Παυλίδη πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (8-7) χάρη σε τέρμα του Μπάσελ αλλά οι Μήλας και Μπαγλατζής έβαλαν μπροστά και πάλι τον Ιωνικό (9-8), όμως ο Μπάσελ με νέο τέρμα ισοφάρισε σε 9-9. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά (11-9) στα 43 δευτερόλεπτα του τρίτου οκταλέπτου έχοντας εκφραστές τους Κατρίτση και Μήλα, ενώ στα 12 δευτερόλεπτα μείωσε σε 11-10 ο Σιώπκας. Στη τελευταία περίοδο ο Άρης Θεσσαλονίκης έκανε την αντεπίθεσή του αφού προηγήθηκε με 13-11 χάρη σε γκολ των Σιώπκα, Παπαδόπουλο και Σολογάνη αλλά ο Ιωνικός Νίκαιας κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι αφού ισοφάρισε σε 13-13 με τους Ζουρίδη και Μπαγλατζή στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα.

Στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι ο τερματοφύλακας του Άρη, Γιώργος Σαλαμάνης απέκρουσε τρία πέναλτι, ενώ ο έτερος τερματοφύλακας, Δημήτρης Τσαλίκης εξουδετέρωσε δύο. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι παίρνοντας την πρόκριση με εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι από τους Παπαδόπουλου, Μπάσελ και Τάτση, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χέλμης ευστόχησε στο μοναδικό πέναλτι για την ομάδα της Νίκαιας. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Μπάσελ και Σιώπκας που σημείωσαν από πέντε και τέσσερα τέρματα αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Ιωνικού ο Μήλας πέτυχε τέσσερα.

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 3-2, 3-4, 3-2 / 3-1 πεν.

Άρης Θεσσαλονίκης (Κώστας Παυλίδης): Σαλαμάνης, Φωτίου, Καλαμπόκας 2, Ζιούτας, Ζαρκαντζάς, Αλιαπούλιος, Παπαδόπουλος Δ. 1+1, Παυλίδης Β., Γκοτσόπουλος, Μπάσελ 4+1, Σολογάνης 1, Σιώπκας 4, Κούστας, Τάτσης 1+1, Ταγρές

Ιωνικός Νίκαιας (Αρσένης Μαρούλης): Τσαλίκης, Φέγγος Δαλαμπέκης, Μακαντάνης, Μπουργούρης 1, Κατρίτσης 1, Χέλμης 0+1, Αλευρόπουλος, Μπαγλατζής 3, Ζουρίδης 3, Μπόγρης 1, Μήλας 4, Πάνης