Α2 Ανδρών: Πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι και επέστρεψε στις νίκες ο ΝΟΛ!

Διατηρήθηκαν στην δεύτερη θέση του Βορείου Ομίλου οι Λαρισαίοι!

Με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και σκορ 6-2, ο ΝΟ Λάρισας πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι καθώς επικράτησε με 9-6 του Βόλου στο Ανοιχτό Κολυμβητήριο της Νέας Πολιτείας για την 9η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Δημήτρη Μπλάνα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από ήττα από τον ΓΣ Ηλιούπολης και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση με 21 βαθμούς. Από την πλευρά τους οι Βολιώτες δεν έδωσαν συνέχεια στη πρώτη νίκη που πέτυχαν την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στο Νηρέα Χαλανδρίου.

ΝΟ Λάρισας – Βόλος 9-6

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΝΟ Λάρισας μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι καθώς προηγήθηκε με 4-0, ενώ το πρώτο οκτάλεπτο έκλεισε στο 4-1 χάρη τέρμα του Λέτσιου στο τελευταίο λεπτό. Στη δεύτερη περίοδο οι Λαρισαίοι αύξησαν την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (6-2) και πήγαν με απόσταση ασφαλείας στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Δημήτρη Μπλάνα διατήρησε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε στη σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος έχοντας πρώτο σκόρερ τον Παπαδόπουλο που σημείωσε τρία τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 2-1, 2-3, 1-1

ΝΟ Λάρισας (Δημήτρης Μπλάνας): Μπεζιλιώτης, Δανιήλ Χρ., Γκανάτσιος Δημ., Στεργίου Δ. 1, Δανιήλ Αθ., Νικηφορίδης 2, Παπαδόπουλος 3, Παράσχος 1, Πατσίκας, Μερκουριάδης Α., Πατούνας 1, Τσούτσας Ι., Τσούτσας Χ., Μότσιας Θ., Κόκκινος 1

Βόλος (Σάκης Πλατανίτης): Νάσιος, Εγνατιάδης, Λέτσιος 1, Βερβερίδης 1, Καψάλης, Μαρινάγης Χρ., Δημητρίου 1, Πετρόπουλος, Κουφιδάκης Χρ. 3, Βασιλούδης, Λιμπιτάκης, Γλούμης, Κουφιδάκης Χρ., Νικολέρης, Μεριστούδης