Α2 Ανδρών: Πήρε το ντέρμπι των αήττητων με σπουδαίο διπλό ο Άρης Θεσσαλονίκης στην έδρα του ΝΟΛ!

Μόνοι πρώτοι στον Βόρειο Όμιλο οι Θεσσαλονικείς!

Την μοναξιά της κορυφής του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών απολαμβάνει ο Άρης Θεσσαλονίκης καθώς πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα του ΝΟ Λάρισας σε ένα δυνατό παιχνίδι που ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Το σύνολο του Κώστα Παυλίδη επικράτησε με 14-11 της θεσσαλικής ομάδας για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πήρε το ντέρμπι των πρωτοπόρων και αήττητων ομάδων του ομίλου αφού αμφότερες είχαν το απόλυτο των νικών στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

ΝΟ Λάρισας – Άρης Θεσσαλονίκης 11-14

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση αφού άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Μερκουριάδη αλλά ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ του Σολογάνη. Παρόλα αυτά ο ΝΟ Λάρισας ανέκτησε το προβάδισμα χάρη σε τέρμα του Πατούνα αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση (2-2) με τον Παυλίδη. Το σύνολο του Δημήτρη Μπλάνα με δύο γκολ από τον Κόκκινο και Δανιήλ Αθ έκλεισε προηγούμενο το πρώτο οκτάλεπτο στο 4-2. Στη δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (4-4) με τους Ζιούτα και Τάτση και να πάρουν το πρώτο προβάδισμα στην αναμέτρηση με γκολ του Σιώπκα αλλά η θεσσαλική ομάδα ισοφάρισε με τον Δανιήλ Αθ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 6-6 αφού ο Άρης πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Σολογάνη αλλά ο Πατούνας ισοφάρισε για τον ΝΟΛ.

Στο τρίτο οκτάλεπτο το σύνολο του Κώστα Παυλίδη πήρε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (9-8) παρά το γεγονός ότι ο Πατούνας έκανε το 7-6 για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τους Αλιαπούλιο και Σολογάνη για το 8-7, ενώ ο Μότσιας έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (8-8). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 9-8 χάρη σε τέρμα του Ζιούτα τρία λεπτά πριν το τέλος του οκτάλεπτου. Στη τελευταία περίοδο ο Άρης με την πιο παραγωγικό του διάστημα ανέβασε τη διαφορά στα τρία τέρματα (11-8) που τη διατήρησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης παίρνοντας μια σπουδαία νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σολογάνης που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ άπό πλευράς γηπεδούχων ο Πατούνας πέτυχε τον ίδιο αριθμό τερμάτων.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στη τελευταία περίοδο στο 3:18 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο βοηθός προπονητή κ. Μαρίνης Νικόλαος διότι διαμαρτυρήθηκε σε αποφάσεις των διαιτητών έχοντας σηκωθεί από τον πάγκο του».

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-4, 2-3, 3-5

ΝΟ Λάρισας (Δημήτρης Μπλάνας): Μπεζιλιώτης, Δανιήλ Χρ., Τσούτσας Ιασ., Στεργίου, Δανιήλ Αθ. 2, Νικηφορίδης, Παπαδόπουλος Τ., Παράσχος Μ. 1, Χατζής, Μερκουριάδης Α. 2, Πατούνας 3, Μεταξιώτης 1, Τσούτσας Χρ., Μότσιας Θ. 1, Κόκκινος 1

Άρης Θεσσαλονίκης (Κώστας Παυλίδης): Σαλαμάνης, Αβραμούδης, Καλαμπόκας 2, Ζιούτας 2, Ζαρκαντζάς, Αλιαπούλος 1, Παπαδόπουλος Δ., Παυλίδης 1, Βόλφης, Μπάσελ 1, Σολογάνης 3, Σιώπκας 2, Κούσσας, Τάτσης 2, Ταγρές