Α2 Ανδρών: Πήρε το ντέρμπι και έκανε το 3/3 η ΝΕΠ- Πρώτη ήττα για τον Ηλυσιακό!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές Τρασάϊ και Σπύρος Λυκούδης!

Η ΝΕ Πατρών ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Νοτίου Ομίλου καθώς έκαμψε με 12-11 την αντίσταση του Ηλυσιακού για την 3η αγωνιστική της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Μάκη Λυκούδη βρίσκεται στη πρώτη θέση μαζί με το Νηρέα Γέρακα έχοντας το απόλυτο των νικών, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν την πρώτη τους ήττα και παρέμειναν στους έξι βαθμούς. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Πατρινούς ήταν οι Τρασάϊ και Σπύρος Λυκούδης που σημείωσαν από πέντε και τέσσερα γκολ αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Ηλυσιακού ο Σφηκάκης πέτυχε τέσσερα.

ΝΕ Πατρών – Ηλυσιακός 12-11

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΝΕ Πατρών άνοιξε το σκορ με τον Τρασάϊ αλλά ο Ηλυσιακός με τέρματα των Σφηκάκη και Αποστολάκη πήρε το προβάδισμα (2-1) αλλά ο Αβαγιανός έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2). Παρόλα αυτά το σύνολο του Γιάννη Πρίμπα έκλεισε προηγούμενο το πρώτο οκτάλεπτο (3-2) χάρη σε τέρμα του Τασσόπουλου και το διεύρυνε στα τρία τέρματα (5-2) Κάργα και Τσιρώνη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Όμως οι Πατρινοί πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (5-4) με γκολ των Τρασάϊ και Αντίοχου και παρά το γεγονός ότι η ομάδα των Ιλισίων έκανε το 6-4 με τον Γκιτσάκη, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 6-6 χάρη σε τέρματα των Τρασάϊ και Λυκούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηλυσιακός πήρε για τελευταία φορά το προβάδισμα (7-6) με γκολ του Τσιρώνη στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου καθώς η ΝΕΠ με ένα σερί 4-0 έκανε το 10-7 με δύο τέρματα από τον Λυκούδη και από ένα των Τρασάϊ και Αβαγιανού αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 10-8 με τον Σφηκάκη. Στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν σταθερό προβάδισμα τριών τερμάτων (11-8) μέχρι τα μέσα της περιόδου και παρά το γεγονός ότι ο Ηλυσιακός πλησίασε στο γκολ (11-10), ένα λεπτό πριν τη λήξη χάρη σε τέρματα του Σφηκάκη βρήκε απάντηση στην επόμενη φάση με τον μεγάλο πρωταγωνιστή Τρασάϊ που έκανε το 12-10, ενώ ο Χριστοφίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-3, 4-2, 2-3

ΝΕ Πατρών (Γεράσιμος Λυκούδης): Μαυριόπουλος, Λυκούδης 4, Μπάρλος, Γιαννακόπουλος, Τσίπης, Καραϊσκός, Τρασάϊ 5, Κωνσταντακόπουλος, Παπαγεωργίου, Καρράς, Αντίοχος 1, Δελαπόρτας, Δραγώνας, Αβαγιανός 2, Καλαμάς

Ηλυσιακός (Γιάννης Πρίμπας): Τρελλόπουλος, Χριστοφίδης 1, Κρανιάς, Κάργας 1, Γκιτσάκης 1, Λαμπρόπουλος, Ιβανίσεβιτς, Κουρουπής, Τούμπουρος, Τασσόπουλος 1, Αποστολάκος 1, Παναγιώτι, Βασιλάκης, Σφηκάκης 4, Τσιρώνης 2