Α2 Ανδρών: Πέμπτη σερί νίκη για τον Ιωνικό κόντρα στην ανταγωνιστική ΠΕΚΕΒ!

Χορταστικό παιχνίδι στη Νίκαια με πολλά γκολ!

Την πέμπτη συνεχόμενη του νίκη πέτυχε ο Ιωνικός Νίκαιας καθώς επικράτησε με 18-15 της ΠΕΚΕ Βροντάδου σε ένα χορταστικό παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Αρσένη Μαρούλη βρίσκεται σταθερά στη τρίτη θέση του ομίλου και έφτασε τους 15 βαθμούς, ενώ οι Χιώτες που έδειξαν ένα εξαιρετικό και ανταγωνιστικό πρόσωπο παρέμειναν στους έξι βαθμούς στο φινάλε του πρώτου γύρου. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Κώστας που σημείωσε επτά τέρματα, ενώ από πλευράς νικητών ο Δημήτρης Μήλας πέτυχε τέσσερα γκολ.

Ιωνικός Νίκαιας – ΠΕΚΕ Βροντάδου 18-15

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΠΕΚΕ Βροντάδου προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Κώστα και Παππά αλλά ο Ιωνικός μείωσε σε 2-1 χάρη σε τέρμα του Μακαντάνη. Παρόλα αυτά οι Χιώτες πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1) με τον Βορριά, όμως το σύνολο του Αρσένη Μαρούλη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (3-3) με τέρματα των Μακαντάνη και Αλευρόπουλο. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Νίκαιας ανέβασε ρυθμό σημειώνοντας επτά τέρματα, ενώ έφτασε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (8-4) στα μέσα του οκτάλεπτου αλλά οι Χιώτες πλησίασαν στα δύο γκολ (10-8) στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός έλεγξε το παιχνίδι και διατήρησε σταθερό προβάδισμα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης παρά το γεγονός ότι το σύνολο του Γιώργου Μπελέγρη πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (11-10) στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου. Εν τέλει οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη συνεχίζοντας την εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 7-5, 4-3, 4-4

Ιωνικός Νίκαιας (Αρσένης Μαρούλης): Τσαλίκης, Φέγγος 1, Δαλαμπέκης, Μακαντάνης Γ. 2, Νιαρχάκος 2, Κατρίτσης 2, Χέλμης 1, Αλευρόπουλος 3, Μπαγλατζής 1, Ζουρίδης 2, Ρούμανης, Μήλας 4, Σιαμανδούρας, Αθανάσιας

ΠΕΚΕ Βροντάδου (Γιώργος Μπελέγρης): Μέννης, Φρυδάς, Κοράκης 2, Ανανιάδης 1, Παππάς 3, Σωτηριάνος, Βορριάς 1, Μπελέγρης Δ., Σωτηράκης 1, Ντούλος, Καραμειανάκης, Κώστας 7