Α2 Ανδρών: Μεγάλο διπλό για τον Ηλυσιακό στην Καλαμάτα!

Εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα του Νοτίου Ομίλου η ομάδα των Ιλισίων!

by Γιώργος Χρήστου

Σημαντική εκτός έδρας νίκη που τον εδραιώνει στην τετράδα του Νοτίου Ομίλου πέτυχε ο Ηλυσιακός στην έδρα του Άργη Καλαμάτας καθώς επικράτησε με 11-9 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το σύνολο του Γιάννη Πρίμα έφτασε τους 15 βαθμούς, ενώ οι Μεσσήνιοι που προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση παρέμειναν στους τέσσερις βαθμούς.

Άργης Καλαμάτας – Ηλυσιακός 9-11

Στο αγωνιστικό κομμάτι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο οκτάλεπτο που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 1-1, ο Ηλυσιακός κατάφερε με ένα σερί 2-0 στη δεύτερη περίοδο να προηγηθεί με 3-1 χάρη σε τέρματα των Σφηκάκη και Γκιτσάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές με αποτέλεσμα να αυξήσουν την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (8-4) στο τρίτο οκτάλεπτο και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στα δύο τέρματα (11-9) χάρη σε τρία γκολ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τον Ηλυσιακό ήταν ο Τασσόπουλος που σημείωσε τρία τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 0-2, 3-5, 5-3

Άργης Καλαμάτας (Κώστας Πετρόπουλος): Μπλαζάκης, Χειλάς, Κλαψιανός 1, Κρανιδιώτης, Τσιότσιος Κων. 1, Κωνσταντόπουλος, Μακαντάνης 1, Σαμαράς, Νέγκιζ 1, Φιρφιλιώνης, Τσελέντης, Σμάτωβ, Πετρόπουλος, Παπαποστόλου 2, Τσιότσιος Χρ. 2

Ηλυσιακός (Γιάννης Πρίμπας): Πράγιας, Χριστοφορίδης, Κουρούπης 2, Γκιτσάκης 2, Λαμπρόπουλος, Ιβανίσεβιτς, Κάργας, Τούμπουρος, Τασσόπουλος 3, Αποστολάκος, Έρεις 2, Βασιλάκης, Σφηκάκης 1, Κοκότης 1