Α2 Ανδρών: Μεγάλη νίκη ο Νηρέας Χαλανδρίου που ελπίζει για παραμονή!

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Νηρέας Χαλανδρίου καθώς επικράτησε με 11-10 του ΓΣ Ηλιούπολης χάρη σε τέρμα του Γιώργου Μπίζιου για την 14η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Γιώργου Κατσαούνη έφτασε τους 10 βαθμούς και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση στη προσπάθεια που κάνει να αποφύγει την διαδικασία των πλέι άουτ, ενώ η ομάδα της Ηλιούπολης παρέμεινε στην τέταρτη με 19 βαθμούς μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Νηρέας Χαλανδρίου – ΓΣ Ηλιούπολης 11-10

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο Νηρέας Χαλανδρίου ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο φινάλε χάρη σε τέρμα του Γιώργου Μπίζιου στο 1:38 πριν τη λήξη της αναμέτρησης καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και καμία ομάδα δε κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-4 στο πρώτο ημίχρονο μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο οκτάλεπτο (3-3), ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΓΣ Ηλιούπολης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 7-7 και να πάρει προβάδισμα δύο φορές (8-7, 9-8) στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Παρόλα αυτά ο Νηρέας Χαλανδρίου ανέκτησε το προβάδισμα (10-9) χάρη σε τέρματα των Δημήτρη Οικονομόπουλο και Νίκο Σιάρκο και πήρε την νίκη παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 10-10 με τον Μάριο Χάλαρη δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Οικονομόπουλος και Μπίζιος που σημείωσαν από τρία τέρματα έκαστος.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-1, 2-3, 4-3

Νηρέας Χαλανδρίου (Γιώργος Κατσαούνης): Κακλής, Κονταλέξης 2, Κροκίδας 1, Οκονομόπουλος 3, Κατσιγιάννης, Κόττας, Γιακουμάτος, Σιάρκος 2, Βαλοδήμος, Μπίζιος 3, Βονδικάκης

ΓΣ Ηλιούπολης (Γιώργος Σταϊκόπουλος): Μπελιάς, Χαλαρης Μ. 1, Δραγώνας Ευγ., Γεωργιάδης, Χατζής, Παναγούλης 1, Νόϊοκος 3, Ξανθόπουλος 2, Οικονόμου, Νατσούλης 2, Ανανίκας 1, Χάλαρης Γ., Βεζάκης, Τζεδόπουλος, Ευσταθίου