Α2 Ανδρών: Ματσάρα στην Πάτρα με νικητή την ΝΕΠ και έξι γκολ του Λυκούδη!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπύρο Λυκούδη που σημείωσε έξι τέρματα και άξιο συμπαραστάτη των Τρασάϊ που πρόσθεσε άλλα τέσσερα, η ΝΕ Πατρών πήρε την ματσάρα κόντρα στον Ιωνικό Νίκαιας αφού επικράτησε με 15-13 στην πρεμιέρα του Νοτίου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Στο φινάλε του αγώνα υπήρξαν δύο αποβολές καθώς ο έφορος της ΝΕ Πατρών Ηλίας Πιτσίκας και ο προπονητής του Ιωνικού Νίκαιας Αρσένης Μαρούλης δέχθηκαν κόκκινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία!

ΝΕ Πατρών – Ιωνικός Νίκαιας 15-13

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΝΕ Πατρών άνοιξε το σκορ με τον Τρασάϊ αλλά ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ζουρίδη. Παρόλα αυτά οι Πατρινοί ανέκτησαν το προβάδισμα (2-1) χάρη σε τέρμα του Λυκούδη αλλά η ομάδα της Νίκαιας με τέρματα των Ρούμανη και Μπαγλατζή πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (3-2). Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Αρσένη Μαρούλη διατήρησε την πρωτοπορία με βραχεία κεφαλή (6-5) παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο φορές (3-3 και 4-4).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος σε ένα δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ΝΕ Πατρών ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με τρία τέρματα διαφορά (10-7) λίγο πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου αλλά ο Ιωνικός με δύο γρήγορα γκολ των Ζουρίδη και Ρούμανη στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα έκανε το 10-9! Στη τελευταία περίοδο ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Σπύρος Λυκούδης με τρία από τα συνολικά πέντε γκολ που πέτυχαν οι Πατρινοί «σφράγισε» την τελική επικράτηση παρά το γεγονός ότι ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 10-10 με τέρμα του Αλεβίζου στις αρχές του οκταλέπτου δε κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στο 3:34 του τέταρτου οκταλέπτου απεβλήθη με κόκκινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση των διαιτητών ο έφορος της ΝΕΠ, Πιτσίκας Ηλίας. Στο 1:36 του τέταρτου οκταλέπτου απεβλήθη με κόκκινη κάρτα ο προπονητής του Ιωνικού Νίκαιας, Αρσένης Μαρούλης, αφού προηγουμένως είχε παρατηρηθεί με κίτρινη κάρτα διότι διαμαρτυρήθηκε σε απόφαση των διαιτητών, χειρονομούσε κουνώντας τα χέρια του, χαμογελώντας ειρωνικά και κουνώντας το κεφάλι του».

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-3, 5-3, 5-4

ΝΕ Πατρών (Γεράσιμος Λυκούδης): Μαυριόπουλος, Λυκούδης 6, Μπάρλος 1, Γιαννακόπουλος 1, Τσίπης, Καραϊσκός 1, Τρασάϊ 4, Κωνσταντακόπουλος, Παπαγεωργίου, Καρράς, Αντίοχος 2, Καλαμάς, Δραγώνας, Αβαγιανός, Ονόπας

Ιωνικός Νίκαιας (Αρσένης Μαρούλης): Τσαλίκης, Φέγγος, Δαλαμπέκης 1, Μακαντάνης Γ., Νιαρχάκος, Μπουργούρης, Χέλμης 1, Αλευρόπουλος 1, Μπαγλατζής 1, Αλεβίζος 3, Ρούμανης 4, Ζουρίδης 2, Σιαμανδούρας, Παπαδόπουλος Κ., Αθανασίας