Α2 Ανδρών: Επιστροφή στις νίκες για τον ΝΟΛ κόντρα στον ΠΑΣ Φοίβο!

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο ΝΟ Λάρισας μετά την ήττα από τον Άρη Θεσσαλονίκης την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι των πρωτοπόρων. Το σύνολο του Δημήτρη Μπλάνα επικράτησε με 16-6 του ΠΑΣ Φοίβου για την 6η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών και έφτασε τους 15 βαθμούς, ενώ οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν στους επτά βαθμούς.

ΝΟ Λάρισας – ΠΑΣ Φοίβος 16-6

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΝΟ Λάρισας μπήκε δυνατά αφού προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Νικηφορίδη και Γκανάτσιο αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τους Στέργιο και Παναγιώτη Παγωνίδη, όμως οι Λαρισαίοι ανέκτησαν το προβάδισμα (3-2) με τον Μερκουριάδη στα 16 δευτερόλεπτα του πρώτου οκτάλεπτου. Στη συνέχεια το σύνολο του Στέλιου Τούμπα ανέτρεψε τις εις βάρος του κατάσταση (4-3) και πάλι με τους Στέργιο και Παναγιώτη Παγωνίδη αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (5-4) χάρη σε τέρματα των Μερκουριάδη και Μότσια. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΝΟΛ ανέβασε στροφές καθώς ανέβασε την διαφορά και έφτασε στη τελική επικράτηση έχοντας πρώτους σκόρερ τους Χατζή και Μερκουριάδη που σημείωσαν από τρία τέρματα έκαστος, ενώ από πλευράς ΠΑΣ Φοίβου ο Στέργιος Παγωνίδης πέτυχε τρία γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 6-1, 5-1

ΝΟ Λάρισας (Δημήτρης Μπλάνας): Μπεζιλιώτης, Δανιήλ Χ., Γκανάτσιος Δ. 1, Στεργίου 1, Δανιήλ Α., Νικηφορίδης 1, Παπαδόπουλος 1, Παράσχος 1, Χατζής 3, Μερκουριάδης 3, Πατούνας 1, Μεταξιώτης 1, Τσούτσας, Μότσιας 2, Κόκκινος

ΠΑΣ Φοίβος (Στέλιος Τούμπας): Βαλάσης, Πούλης, Φραγκαντώνης, Φραγκιαδάκης, Τσερκέζης Λ. 1, Μαλινάκης, Ζαφειρίου, Παγωνίδης Στ. 3, Τσερκέζης Β., Μηναδάκης, Παγωνίδης Π. 2, Ποιμενίδης