Α2 Ανδρών: Έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Μαρουσίου ΑΣ και διπλασίασε τις νίκες του ο Άρης Θεσσαλονίκης!

Σε ένα κλειστό παιχνίδι οι «νεοφώτιστοι» έβαλαν δύσκολα στον Άρη Θεσσαλονίκης που έκαμψε με 10-6 την αντίσταση του μαχητικού Μαρουσίου ΑΣ για την 2η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Κώστα Παυλίδη διπλασίασε τις νίκες του και έφτασε τους έξι βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη επίσκεψή τους στη Θεσσαλονίκη δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα παρά την εξαιρετική εμφάνιση και παρέμειναν χωρίς συγκομιδή.

Την μεγάλη αναμέτρηση μετέδωσαν οι Θεσσαλονικείς από τη σελίδα τους στο Facebook δίνοντας εικόνα από το συναρπαστικό πρωτάθλημα της δεύτερης τη τάξει κατηγορία της ελληνικής υδατοσφαίρισης.

Άρης Θεσσαλονίκης – Μαρούσι ΑΣ 10-6

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άρης Θεσσαλονίκης άνοιξε το σκορ με τον Μπάσελ αλλά το Μαρούσι ισοφάρισε σε 1-1 με τον Τσιμιδάκη και πήρε το προβάδισμα (2-1) με εξαιρετικό γκολ του Μπενέα στα 5 δευτερόλεπτα κοντά στη σέντρα της πισίνας. Στη δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε με το σύνολο του Κώστα Παυλίδη να ανακτά το προβάδισμα (3-2) χάρη σε τέρματα των Σολογάνη και Αλιαπούλιο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Άρης Θεσσαλονίκης ανέβασε την διαφορά στα τρία τέρματα (5-2) με τους Μπάσελ που πέτυχε ένα εξαιρετικό τέρμα αλλά και του Τάτση με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 5-3 με γκολ του Χριστοφορίδη. Παρόλα αυτά οι Θεσσαλονικείς με δύο διαδοχικά τέρματα του Σιώπκα εκτόξευσαν την διαφορά στα τέσσερα γκολ (7-3), ενώ και πάλι ο Χριστοφορίδης μείωσε σε 7-4. Στη τελευταία περίοδο το σύνολο του Κώστα Παυλίδη διατήρησε σταθερά το προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τα πέντε τέρματα (10-5) δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και έφτασε στη τελική επικράτηση. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπάσελ που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ του αγώνα ήταν ο Χριστοφορίδης που πέτυχε τέσσερα γκολ όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-0, 4-2, 3-2

Άρης Θεσσαλονίκης (Κώστας Παυλίδης): Σαλαμάνης, Φωτίου, Καλαμποκάς, Γκοτσόπουλος, Ζιούτας, Αλιαπούλιος 2, Παπαδόπουλος, Παυλίδης Ευγ., Βόλφης, Μπάσελ 3, Σολογάνης 2, Σιώπκας 2, Κολαράς, Τάτσης 1, Βλασακίδης

Μαρούσι ΑΣ (Θοδωρής Καστανάκης): Σιάχος, Μπεκές 1, Δημητρούλης, Λέκκας, Χριστοφορίδης 4, Ιερωνυμάκης, Βλαχογιάννης, Χασάπης, Κουφόπουλος, Τσιμιδάκης 1, Μπενέας, Ζωχιός, Γεωργίου, Πετρόπουλος, Μπούκας