Α2 Ανδρών: Απτόητος ΝΟΛ συνεχίζει με το απόλυτο στο Βόρειο Όμιλο!

Χορταστικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες!

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχε ο ΝΟ Λάρισας καθώς επικράτησε με 19-14 του ΝΑΟ Κέρκυρας σε ένα χορταστικό παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Δημήτρη Μπλάνα έφτασε τους εννέα βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους τρεις βαθμούς. Η θεσσαλική ομάδα έχει πραγματοποιήσει εξαιρετικό ξεκίνημα βάζοντας τον πήχη πολύ ψηλά από τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο νεαρός πολίστας του ΝΟ Λάρισας, Θεοδόσης Μότσιας που με την Εθνική Παίδων πήρε την τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το περασμένο καλοκαίρι. Τη βράβευση έκανε ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Θανάσης Μαμάκος.

ΝΟ Λάρισας – ΝΑΟ Κέρκυρας 19-14

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΝΑΟ Κέρκυρας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 3-1 χάρη σε τέρματα των Ξενάκη, Μελιδονιώτη και Γλούμη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης παρά το γεγονός ότι ο ΝΟΛ άνοιξε το σκορ με τον Μεταξιώτη. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-0 ανέκτησαν το προβάδισμα (5-3) με γκολ των Μερκουριάδη, Μότσια, Παπαδόπουλο και Πατούνα. Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Δημήτρη Μπλάνα διεύρυνε το προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τα έξι τέρματα (10-4) στα μέσα της περιόδου και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση καθώς πήγε προηγούμενο με 10-6 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο η θεσσαλική ομάδα διατήρησε σταθερή διαφορά φτάνοντας στη τρίτη διαδοχική νίκη σε ένα χορταστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Πρώτοι σκόρερ για τους Λαρισαίους ήταν οι Δημήτρης Γκανάτσιος, Άγγελος Μερκουριάδης, Παράσχος και Θεοδόσης Μότσιας που σημείωσαν από τρία γκολ έκαστος, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων, Αντώνης Ξενάκης και Νίκος Κουλιεράκης σημείωσαν τον ίδιο αριθμό τερμάτων.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 5-3, 4-4, 5-4

ΝΟ Λαρίσας (Δημήτρης Μπλάνας): Μπεζιλιώτης, Δανιήλ Χρ., Γκανάτσιος Δημ. 3, Στεργίου Δ., Δανιήλ Αθ., Νικηφορίδης, Παπαδόπουλος Τ. 2, Παράσχος Μ. 3, Χατζής 1, Μερκουριάδης Α. 3, Πατούνας 2, Μεταξιώτης 1, Τσούτσας, Μότσιας Θ. 3, Κόκκινος 1

ΝΑΟ Κέρκυρας (Σπύρος Καρδόνας): Μάμαλης, Βέλιος Αρ., Κουλούρης 1, Ξενάκης 3, Γιαννιώτης 2, Κουλιεράκης 3, Κατσαρός Σ., Μπρεντάνος, Κασίμης, Γλούμης 2, Γκότσης 2, Μελιδονιώτης 1, Κατσαρός Δ., Δοϊκας, Καρδόνας Αλ.