Α1 πόλο ανδρών: Η αλύγιστη στη Β’ φάση Χίος, πέρασε και από το Φάληρο

Χίος από τα... παλιά και στο Φάληρο, έκαμψε την αντίσταση της τοπικής ομάδας σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

by Μάνος Φυρογένης

Υπέροχος καιρός, ιδανικός για πόλο και τη ματσάρα που έλαβε χώρα στο Παλαιό Φάληρο ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες του G2 γκρουπ. Το παιχνίδι μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Χίου δεν είχε καμία απολύτως σχέση με εκείνο του πρώτου γύρου στην επανέναρξη στο νησί της Μαστίχας.

Τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια για τον φοβερό και τρομερό Ναυτικό όμιλο Χίου (19 βαθμοί) στη Β’ φάση που έχει ανέβει επίπεδο και έκανε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή στην κατηγορία αποφεύγοντας μάλιστα τα play out. Πάθος και ένταση από τους αθλητές του Μάκη Βολτυράκη, σπουδαία εμφάνιση από τον Καρακούρο που μπήκε επάξια στο… σκουφάκι του τραυματία Βάινμπεργκ. Στους 27 έμεινε το Παλαιό Φάληρο.

Παλαιό Φάληρο – Χίος 8-10

Παρά το κατά τι φτωχό 2-2 της πρώτης περιόδου, το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο βάσει της εικόνας των δύο ομάδων και των ευκαιριών που έχασαν. Οι Χιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν σε πέναλτι που κέρδισαν (άουτ από τον Διονύση), με τους τερματοφύλακες να έχουν τον πρώτο λόγο. Παρότι στο πρώτο πεντάλεπτο δεν υπήρχε σκορ και οι δύο ομάδες έπαιρναν τις σωστές εκτελεστικά επιλογές, (τους) το… χαλούσαν στο τελείωμα.

Η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη άνοιξε λογαριασμό με τον Αγιωργούση. Υπέροχη παράλληλη τελική πάσα του Αντάτσι και ο φουνταριστός που είχε ξεμαρκαριστεί έκανε το 0-1. Ο Λεμπέσης στον παίκτη παραπάνω ισοφάρισε αμέσως όμως ο Αγιωργούσης στα δύο μέτρα ήταν ασταμάτητος. Νέο κερδισμένο πέναλτι, εκτελεσμένο από τον ίδιο αυτή τη φορά και εκ νέου προβάδισμα για τους Χιώτες.

Η άμυνα ζώνης της ομάδας της Χίου είχε ξεκάθαρο σκοπό να σταματήσει την όποια επικοινωνία με τον Ογκουζτσάν. Μία κερδισμένη αποβολή ενώ φαινόταν ότι δεν θα είχε ευτυχή κατάληξη για τους γηπεδούχους (απόκρουση από τον Καρακούρο και επικείμενη κόντρα των φιλοξενούμενων) ο Πάβιτσιτς δεν την παράτησε τη φάση, πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε πέναλτι ο ίδιος. Ήταν εύστοχος για το 2-2 της πρώτης περιόδου με 48” να απομένουν. Κάπου εκεί το γνωστό πρόβλημα με το κεντρικό χρονόμετρο στο Ρέστειο κολυμβητήριο εμφανίστηκε και ο ρυθμός χάλασε μέχρι την πρώτη διακοπή.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο… διαβασμένοι και προηγήθηκαν με 4-2. Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Πάβιτσιτς, εκμεταλλεύτηκε κερδισμένη αποβολή του Ογκουζτσάν για το 3-2 και πάσαρε στην αμέσως επόμενη επίθεση του Φαλήρου για το «μαξιλαράκι ασφαλείας». Αυτό ωστόσο δεν κράτησε για πολύ.

Οι νησιώτες ήταν αποφασισμένοι να μη φύγουν με άδεια χέρια. Έβγαλαν ένταση στην άμυνά τους, έκρυψαν τον… ήλιο στους γηπεδούχους με τα μπλοκ τους, είχαν υπομονή στην επίθεση και δικαιώθηκαν. Ο Μιμίδης κέρδιζε αποβολές στα δύο μέτρα. Η πρώτη πετάχτηκε στα… σκουπίδια όχι όμως και η δεύτερη με τον Αντάτσι να βρίσκει δίχτυα (4-3).

Οι Χιώτες έβρισκαν τον τρόπο να τροφοδοτήσουν το φουνταριστό τους ή να κερδίσουν την αποβολή στην πρόσπάθειά τους να φύγουν στην κόντρα. Οι γηπεδούχοι έπεφταν στην… παγίδα και έτσι βρίσκονταν πολύ συχνά να παίζει η ομάδα του Βαμβακάρη με παίκτη λιγότερο. Κάπως έτσι προέκυψε και το πέναλτι δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα αφού ο Αγιωργούσης (σε παραπάνω) πήρε το πέναλτι. Εύστοχος ο Πανταζόπουλος και ισοφάριση, για να έρθει και το προβάδισμα από τον Ντάιτ στον παραπάνω.

Ο νεαρός Λεμπέσης το πήρε… πάνω του και με δεύτερο προσωπικό τέρμα ισοφάρισε σε 5-5 για το ημίχρονο. Πολύ αναταγωνιστικό παιχνίδι και αυτό δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο. Η Χίος πήρε το προβάδισμα με τον Πανταζόπουλο παίζοντας με υπομονή στον παίκτη παραπάνω που κέρδισε ποιος άλλος, ο Αγιωργούσης. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα δύο γκολ όταν ο Αντάτσι έκλεψε τη μπάλα από τα δεξιά, έφυγε στην κόντρα όμως ο Φλέγκας τον σταμάτησε. Το Φάληρο όμως επέστρεψε. Ο Ογκουζτσάν κέρδισε το πέναλτι, ο Καρακάσης το έβαλε και έξι όλα. Ο τρομερός Λεμπέσης είχε κι άλλο «βέλος» στη φαρέτρα του. Πανέμορφο σουτ στο τέλος του 30αριού και εκ νέου προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Στην αμέσως επόμενη φάση μάλιστα, ο Πάβιτσιτς έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε την αποβολή από τον Πανταζόπουλο που δεν είχε άλλη επιλογή, ο Καρακούρος όμως σταμάτησε τον Καρακάση εντυπωσιακά. Και εκείνη η σπουδαία απόκρουση ήταν το σημείο κλειδί του αγώνα. Οι Χιώτες έκαναν ό,τι και στο καλό τους διάστημα στη δεύτερη περίοδο. Γύρισαν πιο χαμηλά στην άμυνα ζώνης τους για να διακόψουν κάθε δίαυλο επικοινωνίας με τα δύο μέτρα όμως κυρίως είχαν την όρεξη να μην αφήσουν τίποτα στην τύχη. Μία υπέροχη λόμπα από τον Αμπαζή και ένα άψογο μακρινό σουτ του Καλάργυρου, τεχνικό στο τέλος του χρόνου, της έδωσαν τα ηνία (7-8). Λίγο πριν βγει μάλιστα η τρίτη περίοδος πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα δύο γκολ όταν έφυγαν στην κόντρα και ο Τσιρώνης νίκησε τον Φλέγκα για το 7-9.

Στην τελευταία περίοδο (άλλαξε γκολκίπερ ο Βαμβακάρης περνώντας τον Κουμή στον αγώνα) και στο μεγαλύτερο διάστημα αυτής το παιχνίδι ήταν run n’ gun. Αφού χάθηκαν πολλές εκατέρωθεν ευκαιρίες, ο Αντάντσι έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων στο 1’52” πριν ακουστεί η… χοντρή κυρία. Ο Γαλάνης βρήκε δίχτυα 23” πριν το φινάλε όμως ήταν πολύ αργά.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 2-4, 1-1

Παλαιό Φάληρο (Βαμβακάρης): Κουμής, Γαλάνης 1, Ογκουζτσάν, Παπαδημητρίου, Δήμου, Καρακάσης 2, Πάβιτσιτς 2, Μάμμος, Φλώρος, Καλής, Βάσσος, Σάρρος, Φλέγκας, Μαγκιώρης, Λεμπέσης 3

ΝΟ Χίου (Βολτυράκης): Καρακούρος, Μιμίδης, Αντάτσι 2, Καρακούρος Μ., Καλάργυρος 1, Διονύσης, Τσιρώνης 1, Πανταζόπουλος 2, Μαρουλάς, Αμπαζής 1, Αγιωργούσης 2, Ντάιτ 1, Γιαννάρας, Λιαντζόρης, Κοτσαμπάς