Α1 Γυναικών #PLAYOFF: Δραματικό φινάλε και ισοφάριση για τον ΑΝΟΓ στα πέναλτι!

Όλα θα κριθούν την Μεγάλη Τρίτη στον Πειραιά με φόντο τα ημιτελικά του πρωταθλήματος!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι ο ΑΝΟ Γλυφάδας I REPAIR έκαμψε με 14-13 την αντίσταση του Εθνικού Πειραιά GoldForce και έκανε το 1-1 στη προ-ημιτελική σειρά της Α1 Γυναικών. Το σύνολο του Αργύρη Θεοδωρόπουλου μετά το άσχημο ξεκίνημα στο πρώτο οκτάλεπτο καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό 6-0 και προηγήθηκε με 7-3 στα πρώτα λεπτά του τρίτου οκταλέπτου. Παρόλα αυτά ο «Αυτοκράτορας» έβγαλε αντίδραση αφού ισοφάρισε σε 10-10 με ένα δικό του σερί στη τελευταία περίοδο και έστειλε το παιχνίδι στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί η ομάδα των νοτίων ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη σημαντική νίκη.

Η πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος θα κριθεί στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά την Μεγάλη Τρίτη (30/4, 19:30) με τον νικητή να αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό, ενώ ο ηττημένος την ομάδα που θα αποκλειστεί από το ζευγάρι ανάμεσα σε ΑΛΙΜΟ ΝΑΣ Betsson και Πανιώνιο για τις θέσεις 5-6 του πρωταθλήματος.

ΑΝΟ Γλυφάδας Ι REPAIR – Εθνικός Πειραιά GoldForce 14-13 (10-10 κ.δ.)

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Εθνικός Πειραιά έκλεψε την μπάλα στη πρώτη επίθεση του παιχνιδιού, ενώ το σουτ της Σοφίας Τορνάου απέκρουσε η Εύα Καρύτσα. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες απώλεσαν από μια επίθεση στη παίκτρια παραπάνω με τις άμυνες να έχουν το πρώτο λόγο. Στο 4:27 η Άλκηστις Μπένεκου κέρδισε αποβολή από την Νίκη Πιοβάν που αξιοποίησε η Έφη Κατσιμπρή στη παίκτρια παραπάνω, ενώ οι φιλοξενούμενες διπλασίασαν τα τέρματα τους χάρη σε γκολ της Λένας Μιχαΐλοβιτς. Στο 2:53 το σουτ της Θωμαΐς Μουστακαρία από τη θέση 3 βρήκε στο δοκάρι της Ελένης Σωτηρέλη, ενώ η τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε την προσπάθεια της Διονυσίας Κουρέτα από τη θέση της φουνταριστού. Οι φιλοξενούμενες χρεώθηκαν με επιθετικό φάουλ και η Ο’ Ράιλι με ωραίο τελείωμα μείωσε σε 2-1 για τον ΑΝΟΓ. Στο 1:11 η Εύα Καρύτσα απομάκρυνε τη λόμπα της Αριάδνης Καραμπέτσου, ενώ η Ο’ Ράιλι χρεώθηκε με αποβολή που εκμεταλλεύτηκε η Άλκηστις Μπενέκου για το 3-1 του Εθνικού.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΝΟ Γλυφάδας μείωσε σε απόσταση αναπνοής (3-2) χάρη σε τέρμα της Αναστασίας Λούδη μετά από εξαιρετική κυκλοφορία στη παίκτρια παραπάνω σε μια ωραία συνεργασία των αθλητριών του Αργύρη Θεοδωρόπουλου. Στο 5:30 το σουτ της Ελένης Κανετίδου κατέληξε άουτ, ενώ ο ΑΝΟΓ έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει με αριθμητικό πλεονέκτημα άλλα η Ελένη Σωτηρέλη απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 4:05 η Ελευθερία Φουντωτού ισοφάρισε σε 3-3 με τρομερό σκαστό σουτ από τη θέση 3. Οι φιλοξενούμενες απώλεσαν νέα επίθεση καθώς δεν έχουν καταφέρει να σκοράρουν από το πρώτο οκτάλεπτο, ενώ στη συνέχεια ο ΑΝΟΓ κέρδισε αποβολή με τον Αργύρη Θεοδωρόπουλο να καλεί τάιμ άουτ προκειμένου να οργανώσει την επίθεση, όμως ο Εθνικός έβγαλε την άμυνα διατηρώντας το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία. Στο 2:41 η Ελευθερία Φουντωτού με νέο εξαιρετικό σουτ από τη θέση 3 έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (4-3) στις γηπεδούχες που με την άμυνα τους έχουν εγκλωβίσει τον Εθνικό. Στο 1:04 η Νίκη Πιοβάν διεύρυνε το προβάδισμα στα δύο τέρματα (5-3) με εξαιρετικό σουτ από τη θέση 2 σε παίκτρια παραπάνω μετά την αποβολή που χρεώθηκε η Αριάδνη Καραμπέτσου. Ο ΑΝΟΓ έπαιξε με δύο παίκτριες πάνω στο τέρμα μαζί με την τερματοφύλακα δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την επίθεση του Εθνικού Πειραιά στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι γηπεδούχες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό καθώς η Νίκη Πιοβάν με το δεύτερο προσωπικό τέρμα έκανε το 6-3 στη παίκτρια παραπάνω μετά την ποινή που δέχθηκε η Σοφία Τορνάρου, ενώ στο 6:18 η Θωμαΐς Μουστακαρία στην εκπνοή της επίθεσης αύξησε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (7-3). Στο 5:01 η Αριάδνη Καραμπέτσου μείωσε σε 7-4 με αριθμητικό πλεονέκτημα από τη θέση 2 βάζοντας τέλος στο σερί του ΑΝΟΓ, ενώ οι φιλοξενούμενες βρήκαν δίχτυα μετά το πρώτο οκτάλεπτο. Στην αμέσως επόμενη φάση η Παναγιώτα Νίνου απάντησε άμεσα για το 8-4. Στο 4:18 η Ειρήνη Νίνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 8-5. Στο 3:01 η Ελένη Σωτηρέλη απέκρουσε το σουτ της Ιωάννας Κανελλοπούλου από τη θέση 5, ενώ οι παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου χρεώθηκαν με επιθετικό φάουλ. Στο 2:17 η Διονυσία Κουρέτα με υπέροχη κίνηση από τη θέση της φουνταριστού έκανε το 9-5, ενώ η Αριάδνη Καραμπέτσου με υπέροχο σουτ από τη θέση 2 μείωσε σε 9-6. Στο 1:32 η Ο’ Ράιλι με υπέροχη λόμπα από τη θέση 2 ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (10-6), ενώ ο ΑΝΟΓ στην άμυνα του έπαιξε πάλι με δύο παίκτριες πάνω στο τέρμα. Στα 52 δευτερόλεπτα η Ειρήνη Νίνου μείωσε σε 10-7 στη παίκτρια παραπάνω.

Στη τελευταία περίοδο ο Εθνικός Πειραιά μείωσε σε απόσταση δύο τερμάτων (10-8) χάρη σε τέρμα της Άλκηστις Μπενέκου περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο 5:44 το σουτ της Νίκη Πιοβάν από τη θέση 3 απέκρουσε σε κόρνερ η Ελένη Σωτηρέλη με αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 4:27 η Έφη Κατσιμπρή χρεώθηκε με ποινή κάτι που ανάγκασε τον Αργύρη Θεοδωρόπουλο να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ, όμως η επίθεση χάθηκε για τις γηπεδούχες. Στα τρία λεπτά το σουτ της Αριάδνης Καραμπέτσου βρήκε στα μπλοκ, ενώ στη συνέχεια οι παίκτριες του Εθνικού απώλεσαν την επίθεση μετά το ριμπάουντ που πήραν. Παρόλα αυτά στο 2:10 ο «Αυτοκράτορας» μείωσε σε 10-9 με ωραίο τέρμα της Αριάδνης Καραμπέτσου, ενώ ο Εθνικός έβγαλε εξαιρετική άμυνα. Στο 1:35 η Ελένη Γρηγοροπούλου χρεώθηκε με ποινή με τον Στέφανο Λέανδρο να καλεί τάιμ άουτ. Στο 1:15 η Αριάδνη Καραμπέτσου που πήρε την ομάδα της στις πλάτες της έφερε το παιχνίδι στα ίσα (10-10) με σουτ από τη θέση 2 στο παίκτη παραπάνω. Στα 16 δευτερόλεπτα ο Εθνικός Πειραιά πήρε και το δεύτερο τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση του αγώνα. Στα 5 δευτερόλεπτα η προσπάθεια της Άλκηστις Μπενέκου βρήκε στα μπλοκ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι!