Α1 γυναικών, 2η αγωνιστική: Πήρε το ματς με τον Εθνικό και έκανε το 2/2 ο ΝΟΒ!

Για την 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών, ο ΝΟΒ επικράτησε με του Εθνικού και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

by Κώστας Παππάς

Ωραίο παιχνίδι έγινε στον Πειραιά, εκεί όπου Εθνικός και ΝΟΒ αναμετρήθηκαν για την 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών , με το σύνολο της Κικής Λιόση να επικρατεί με 6-21 και να κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα. Ο Εθνικός προσπάθησε, όμως ο Ορέστης Σαλάχας είχε να αντιμετωπίσει και τις απουσίες δύο πολύ βασικών παιχτριών, της τερματοφύλακα Αλεξίας Τζούρκα αλλά και της φουνταριστής, Ασημίνας Κλαψιανού. Κορυφαία για τον ΝΟΒ ήταν η Τζούστρα με 5 γκολ ενώ από τον Εθνικό ξεχώρισε η Φοίβη Χατζηκυριακάκη με 3 γκολ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟΒ 6-21

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΝΟΒ να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και να προηγείται με την Τζούστρα στον παραπάνω ενώ στο 3:50 το σκορ ήταν στο 0-3 με τέρματα από Τζούστρα και Αγγελίδη.Η Μπέτα μείωσε σε 1-3, όμως 2 ακόμη γκολ από την Τζούστρα διαμόρφωσαν το 1-5, 2:04 πριν το οκτάλεπτο. Ο ΝΟΒ δεν έμεινε εκεί και στα 44’’ πριν την λήξη του οκταλέπτου, η Αθηνά Γιαννοπουλου σκόραρε για το 1-6 της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Μιμίδη σκόραρε το 7ο γκολ του ΝΟΒ, με τον Εθνικό να δυσκολεύεται να βρει λύσεις στο μπροστινό μέρος του γηπέδου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να σκοράρει. Όμως, στο 2:26 σκόραρε με ωραίο σουτ για το 1-8 ενώ δύο ακόμη τέρματα από Κρασσά και Ξενάκη, διαμόρφωσαν το 1-10 υπέρ της Βουλιαγμένης. Ο ΝΟΒ δεν σταμάτησε εκεί και στα 12” δευτερόλεπτα, η Φοίβη Αγγελίδη σκόραρε από τα 6μ για το 1-11 του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, ο ΝΟΒ σκόραρε με τις Αγγελίδη και Φουντωτού για το 1-13 ενώ 5 λεπτά πριν το οκτάλεπτο, η Ξενάκη διαμόρφωσε το 1-14. Δύο γκολ από Μολχάουζεν και Χατζηκυριακάκη έκαναν το 2-15, ενώ στο 2:02, η Ανδρεάδη σκόραρε για το 2-16. Ο ΝΟΒ πέτυχε 2 ακόμη γκολ με Ξενάκη και Φουράκη για το 2-18, ενώ 22’’ πριν την λήξη του τρίτου οκταλέπτου, η αρχηγός του Εθνικού, σκόραρε ξανά για το 3-18 που ήταν και το σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Me την έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, η Τζούστρα σκόραρε για το 3-19 ενώ ο Εθνικός απάντησε με την Μπενέκου. Με 5:14 πριν την λήξη, η Μυρτώ Κάσσαρη σκόραρε το 5ο γκολ του Εθνικού, με την Κανελλοπούλου να κάνει λίγο αργότερα το 5-20. Η αρχηγός του Εθνικού σκόραρε ξανά περίπου 2 λεπτά πριν από το τέλος, με την απάντηση του ΝΟΒ να έρχεται από την Κρασσά, που διαμόρφωσε το τελικό 6-21 και τα κορίτσια της Κικής Λιόση να παίρνουν μία άνετη όπως εξελίχθηκε νίκη.

Τα οκτάλεπτα:1- 6, 0-5, 2-7, 3- 3