Α1 ανδρών – Πόλο: Όμορφο παιχνίδι στον Λαιμό και τρεις βαθμοί για τη Βουλιαγμένη κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Όμορφο παιχνίδι στο κολυμβητήριο του Λαιμού μεταξύ του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης και του ΠΑΟΚ για την 10η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας ανδρών, με την ομάδα του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς να κατακτά ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα, φθάνοντας τους 27 βαθμούς στον Β’ Όμιλο.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΟΚ 16-13

Δεν θα μπορούσε μια αναμέτρηση με προπονητές τους Βουγιασίνοβιτς (που επέστρεψε στον πάγκο του ΝΟΒ) και Χατζηθεοδώρου – πρώην συμπαίκτες στην Παρτίζαν – να μην προσφέρει θεαματικές φάσεις και ωραίο πόλο, με τη Βουλιαγμένη να παίρνει το προβάδισμα με 10-5 στο ημίχρονο στηριζόμενη στην κόντρα, με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν καλά δείγματα κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο, κερδίζοντας αποβολές και αξιοποιώντας το παραπάνω στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ρίσκαρε και προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, περιόρισε τη Βουλιαγμένη επιθετικά και μείωσε την ψαλίδα στο 12-10, με τη Βουλιαγμένη ωστόσο να παίρνει στο φινάλε τη νίκη με 16-13.

Στο φινάλε, η Βουλιαγμένη διατήρησε τα κεκτημένα της παρότι ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 13-13 και έφθασε εν τέλει στη νίκη, με τον ΠΑΟΚ να αποκομίζει αγωνιστικά οφέλη, παραμένοντας ωστόσο στους 18 βαθμούς και την 3η θέση του Β’ Ομίλου, με μεγάλη διαφορά από τους διώκτες του.

Σημαντική για τη Βουλιαγμένη, η επανεμφάνιση του αρχηγού, Μάριου Καπότση, στη σύνθεση της ομάδας, σκοράροντας μάλιστα και δύο γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 5-3, 2-5, 4-3

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βλαντιμίρ Βουγιατσίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Σπάχιτς, Καλογερόπουλος 3, Αλμύρας 2, Ούμποβιτς 1, Παπασηφάκης 3, Γούντχεντ Ντ. 2, Γιαννάτος, Καπότσης 2, Κουρούβανης Ν. 1, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης, Χατζής 1, Μπελέσης

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης 2, Προσινικλής Ν. 1, Καπράγκος 1, Κεχαλάρης 3, Τσολακούδης, Ξυλάς, Ντέλιτς, Προσινικλής Π. 3, Κούπμαν 2, Κουγιούνης, Σιορδίλης, Σάλεχ, Καρατζάς 1