Α1 Ανδρών #PLAYOFF: ΤΕΡΑΣΤΙΟ «ΜΠΑΜ» ΠΑΟΚ, ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΤΕΤΡΑΔΑ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ!

Έβαλε «φωτιά» το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου στα πλέι οφ του πρωταθλήματος!

Τεράστιο «μπαμ» του ΠΑΟΚ στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης καθώς επικράτησε με 12-11 στο Σεράφειο Κολυμβητήριο για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ στο δρόμο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Οι Θεσσαλονικείς απέχουν μια νίκη από την μεγάλη πρόκριση και έχουν την ευκαιρία στην έδρα τους να επικυρώσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η κρίσιμη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη (24/4, 20:30) στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Απόλλωνας Σμύρνης είχε δύο εύκολες νίκες στην Β’ Φάση του πρωταθλήματος, αφού το σύνολο του Νίκου Δεληγιάννη είχε επικρατήσει με 20-12 στο Σεράφειο αλλά και με 22-12 στη Θεσσαλονίκη.

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ 11-12

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Απόλλωνας Σμύρνης μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι αφού προηγήθηκε με 3-0 στα μισά του πρώτου οκταλέπτου χάρη σε τέρματα των Τσαχειλίδη, Μόκκα και Μπογκντάνοβιτς, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 3-1 με γκολ του Κούπμαν. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι επέφεραν την διαφορά στα τρία τέρματα (4-1) με τον Γαρδίκα αλλά οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 4-2 χάρη τον Πολυμέρη Προσινικλή. Στη δεύτερη περίοδο η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγήθηκε με τρία τέρματα (6-3), όμως δύο συνεχόμενα γκολ του Κούπμαν έβαλαν τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι (6-5). Στα 8 δευτερόλεπτα του πρώτου μισού του αγώνα ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 7-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου παρέμεινε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού αφού στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (8-8), όμως ο Απόλλωνας ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα και μπήκε προηγούμενος στη τελευταία περίοδο (11-10) χάρη σε τέρμα του Χονδροκούκη. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Θεσσαλονικείς με ένα σερί 2-0 απέδρασαν από το Σεράφειο αφού οι Κούπμαν και Πολυμέρης Προσινικλής έκαναν το 12-11, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-3, 4-5, 0-2

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας 2, Τρούλος 1, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 2, Τσαχειλίδης 1, Σολανάκης, Τσιαβαλιάρης, Τόττης

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Καπράγκος, Κεχαλάρης Ι. 1, Τσολακούδης, Ξυλάς 1, Ντέλιτς 3, Προσινικλής Π. 2, Κούπμαν 4, Κουγιούνης, Σιορδίλης, Σάλεχ, Καρατζάς 1