Α1 Ανδρών – Μικροί Τελικοί: «Έσπασε» την έδρα του Παναθηναϊκού και «αγκαλιάζει» το Champions League ο ΠΑΟΚ!

Τρομερή εμφάνιση από τους Θεσσαλονικείς που συνέχισαν τις υψηλές πτήσεις και θέλουν να κλείσουν εισιτήριο για τα αστέρια!

by Γιώργος Χρήστου

Αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης της Α1 Ανδρών και του εισιτηρίου που οδηγεί στο LEN Champions League έκανε ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε με 13-10 του Παναθηναϊκού στο πρώτο αγώνα των μικρών τελικών που πραγματοποιήθηκε στο κολυμβητήριο στο Πάρκο Γουδή. Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες την Κυριακή (26/5, 20:00) στη Θεσσαλονίκη με τη σειρά να κρίνεται στις δύο νίκες.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 10-13

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε τέρμα του Νίκου Αλβέρτη αλλά ο Νταλάπας ισοφάρισε σε 1-1. Παρόλα αυτά το σύνολο του Δημήτρη Μάζη ανέκτησε το προβάδισμα (2-1) με γκολ του Στίβενσον, όμως οι Θεσσαλονικείς πήραν κεφάλι στο σκορ (3-2) με τέρματα των Γιάννη Κεχαλάρη και Νίκο Τσολακούδη. Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές αφού πήρε «αέρα» τριών τερμάτων (6-3) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και έφτασε στη νίκη αφού διατήρησε τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νίκος Τσολακούδης που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Ιάσονας Νταλάπας και Γιάννης Κεχαλάρης. Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Στίβενσον πέτυχε πέντε γκολ και αναδείχθηκε ο κορυφαίος σκόρερ της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-3, 4-4, 3-3

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων, Παπανικολάου Ν., Νικολαΐδης Γ., Στίβενσον 5, Μπραΐμης 1, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 2, Δερμιτζάκης Δ., Αγκόρτσας, Αλβέρτης, Κρατημένος, Χωματάς, Ζερβουδάκης

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας 2, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Καπράκος 1, Κεχαλάρης Ι. 2, Τσολακούδης 3, Ξυλάς, Ντέλιτς 1, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν 1, Μπίμπλιας, Σιορδίλης, Σάλεχ 1, Καρατζάς 1