Α1 Ανδρών: Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον ΝΟ Χανίων κόντρα στον ΑΟ Παλαιού Φαλήρου!

Σημαντικό τρίποντο για τους Κρητικούς που ανέβηκαν στην πέμπτη θέση του Γκρουπ 2!

Σημαντική βαθμολογική νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΝΟ Χανίων καθώς επικράτησε με 7-5 του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου για την 6η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Γκρουπ 2 του πρωταθλήματος. Το σύνολο του Βαγγέλη Βλαζάκη ανέβηκε στην πέμπτη θέση με 15 βαθμούς προσπερνώντας την ΑΕΚ που ηττήθηκε από τον ΑΝΟ Γλυφάδας. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Νίκο Καρακάση υποχώρησαν στην τρίτη θέση με 27 βαθμούς.

ΝΟ Χανίων – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 7-5

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρμα του Λεμπέση αλλά οι Κρητικοί ισοφάρισαν σε 2-2 με γκολ των Παππά και Γκουσάροβ. Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Κώστα Βαμβακάρη ανέκτησε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (4-2) με τέρματα των Πάβισιτς και Καλή αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής με τον Μαζοκοπάκη στα 12 δευτερόλεπτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΝΟ Χανίων με ένα επιμέρους σερί 4-0 ανέτρεψε το εις βάρος του 5-3 στις αρχές του τρίτου οκτάλεπτου σε 7-5 έχοντας κομβικό τον Λεβεντάκη που κατέβασε ρολά αλλά και την φοβερή άμυνα των γηπεδούχων που ανάγκασε το Φάληρο να κολλήσει στο σκορ για κάτι παραπάνω από 14 λεπτά! Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βάνια Γκουσάροβ που πέτυχε τρία τέρματα. Εξαιρετική εμφάνιση από το Φάληρο πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Κουμής πραγματοποιώντας σημαντικές επεμβάσεις, ενώ οι Καλής και Λεμπέσης πέτυχαν από δύο τέρματα έκαστος.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 2-1, 2-0

ΝΟ Χανίων (Βαγγέλης Βλαζάκης): Λεβεντάκης, Μαραγκουδάκης, Τζανακάκης, Παζαΐτης, Παππάς 1, Μπατάκης, Αποστολάκης, Χαριτάκης 1, Μητράκης 1, Γκουσάροβ 3, Τσιστράκης, Μαζοκοπάκης 1, Κουτρουλάκης, Ζουζούνης, Γράσσος

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Κώστας Βαμβακάρης): Κουμής, Γαλάνης, Ογκουζτσάν, Φλώρος Αν., Δήμου Π., Βάσσος, Πάβισιτς 1, Μάμμος, Δημακόπουλος, Καλής 2, Κυπραίος, Κοντονής, Φλέγκας, Μαγκιώρης, Λεμπέσης 2