Α1 Ανδρών: Επέστρεψε στις νίκες και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση ο Πανιώνιος!

Έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Περιστερίου που πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος!

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Πανιώνιος καθώς επικράτησε με 13-11 του ΓΣ Περιστερίου για την 4η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Γκρουπ 1. Το σύνολο του Κώστα Δήμου παρέμεινε στην τρίτη θέση έχοντας 42 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι που ήταν ανταγωνιστικοί σ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού παρέμειναν στους 26. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Περιστέρι δε κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αποβολή χωρίς αντικατάσταση του Κωνσταντίνου Μουρίκη στο φινάλε του τρίτου οκταλέπτου.

Πανιώνιος – ΓΣ Περιστερίου 13-11

Ο Πανιώνιος πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς προηγήθηκε με 8-4 στο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 8-7 και λίγο μετά στο 2:26 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση ο Κωνσταντίνος Μουρίκης του Πανιωνίου, «για βιαιοπραγία (γροθιά σε αντίπαλο)», όπως αναφέρει και το φύλλο αγώνα.

Το σύνολο του Κώστα Λούδη ισοφάρισε με πέναλτι 8-8 και έπαιξε για 4 λεπτά με παίκτη παραπάνω, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Έτσι μετά το 9-9 ο Πανιώνιος ξέφυγε πάλι με 13-9 με το Περιστέρι να μειώνει στο τελικό αποτέλεσμα. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Νίκολα Μοσκόφ που σημείωσε έξι τέρματα, ενώ από πλευράς Περιστερίου πέντε γκολ πρόσθεσε ο Θανάσης Χρυσοσπάθης.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 4-4, 1-5, 4-2

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 1, Παπάκος 1, Γραμματικός, Καλαϊτζής, Μοσκόφ 6, Μουρίκης 2, Γούνας 1, Σοφός, Καπετανάκης 2, Λιμαράκης, Παυλοστάθης, Κατραούρας

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Αναγνώστου, Μπιτσάκος Χρ. 1, Παπαδημητρίου, Μπιτσάκος Κ., Χρυσοσπάθης 5, Κουκουμάκης, Άντζιτς, Καρούντζος, Φώσκολος 3, Μπεριστιάνος 1, Τοράκης 1, Μπιτσάκος Ανδ., Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης