Α1 Ανδρών: Διπλό του ΝΟΒ στην έδρα του Απόλλωνα σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι

Σταθερά στην δεύτερη θέση η ομάδα του Λαιμού

by Γιώργος Χρήστου

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την αποβολή με αντικατάσταση του Στέφανου Γαλανόπουλου στο 1:52 της δεύτερης περιόδου και το σκορ στο 6-4 υπέρ του Απόλλωνα Σμύρνης ο ΝΟ Βουλιαγμένης επικράτησε εν τέλει με 16-11 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» για την 3η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Γκρουπ 1 της Α1 Ανδρών. Το σύνολο του Νίκου Δεληγιάννη αγωνίστηκε χωρίς τερματοφύλακα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης καθώς ο Δημήτρης Τσιαβαλιάρης που υπερασπίστηκε την εστία δεν είναι τερματοφύλακας καθώς ο έτερος γκολκίπερ Βασίλης Καβουσανός είναι τραυματίας.

Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Βουλιαγμένης 11-16

Η ομάδα του Λαιμού διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση και έφτασε τους 48 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας παρέμεινε στους 37 βαθμούς. Μια διαφορά που δημιουργήθηκε στα τελευταία λεπτά καθώς στο 5:58 το σκορ ήταν 11-11, ενώ ο ΝΟΒ με ένα σερί 5-0 διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Απόλλωνας Σμύρνης προηγήθηκε με 7-5 στο ημίχρονο αλλά το έργο των παικτών του Νίκου Δεληγιάννη έγινε δύσκολο στο δεύτερο ημίχρονο δίχως τερματοφύλακα κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΝΟΒ ισοφαρίζοντας σε 8-8 και μέχρι το 11-11 οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Αριστείδης Χαλυβόπουλος και Στάθης Καλογερόπουλος που σημείωσαν από πέντε τέρματα έκαστος.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στη δεύτερη περίοδο (1:52) αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Γαλανόπουλος του Απόλλωνα Σμύρνης για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση των διαιτητών και ο αγώνας διακόπηκε για τρία λεπτά διότι δεν αποχωρούσε από τον αγωνιστικό χώρο. Στο 1:23 της δεύτερης περιόδου διακόπηκε ο αγώνας για πέντε λεπτά διότι οι φίλαθλοι είχαν κατέβει στα κάγκελα μπροστά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 4:39 της τρίτης περιόδου, οι φίλαθλοι του Απόλλωνα έβριζαν εν χορώ τον διαιτητή Σταυρίδη. Μετά τις συστάσεις που έγιναν στον έφορο Γ. Αγγελάκη, ο αγώνας συνεχίστηκε μετά τις προσπάθειές του ηρεμώντας τους φιλάθλους».

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 6-3, 2-6, 2-5

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας 1, Τρούλος 1, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 4, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας, Τσαχειλίδης, Σολανάκης, Τσιαβαλιάρης, Τόττης 1

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος Αρ. 5, Σπάχιτς, Καλογερόπουλος Στ. 5, Αλμύρας 2, Ούμποβιτς 2, Παπασηφάκης, Γούντχεντ, Καστρινάκης, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Σπηλιόπουλος, Ανδρεάδης, Χατζής, Μπελέσης 1