Α. Μπενέκου: «Κάναμε καλό πρώτο ημίχρονο – Μας κόστισε η κούραση»

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Η βασική φουνταριστός των «κυανόλευκων», Άλκηστη Μπενέκου, μίλησε στο ethnikoswaterpolo.gr για τις λεπτομέρειες που στέρησαν από τον Εθνικό την νίκη, στον πρώτο Προημιτελικό της Ευρωλίγκας κόντρα στην Σαμπαντέλ

Η βασική φουνταριστός των «κυανόλευκων», Άλκηστη Μπενέκου, μίλησε αποκλειστικά στο ethnikoswaterpolo.gr για τις λεπτομέρειες που στέρησαν από τον Εθνικό την νίκη, στον πρώτο Προημιτελικό της Ευρωλίγκας κόντρα στην Σαμπαντέλ.

Ο «Αυτοκράτορας» πάλεψε σκληρά το βράδυ του Σαββάτου 05/02 στο «Π. Καπαγέρωφ», κοίταξε στα μάτια την ισχυρή Σαμπαντέλ στον πρώτο προημιτελικό της LEN Euroleague, όμως τελικώς γνώρισε την ήττα με 13-8, μια σημαντική διαφορά τερμάτων που πλέον κατέχουν οι Ισπανίδες για τον επαναληπτικό αγώνα στις 26/02 στην έδρα τους. Για ένα ημίχρονο οι παίκτριες του Μάρκο Μίτσιτς έλεγχαν αποτελεσματικά τον ρυθμό του παιχνιδιού, ξεκινώντας το 3ο οκτάλεπτο με προβάδισμα 6-4. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες με μία αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των «κυανόλευκων» και να φύγουν νικήτριες από τον Πειραιά.

Η «κυανόλευκη φουνταριστός, Άλκηστη Μπενέκου, μίλησε αποκλειστικά στο ethnikoswaterpolo.gr μετά το παιχνίδι του Σαββάτου και αναφέρθηκε στην εξέλιξη του αγώνα κόντρα στην Σαμπαντέλ, καθώς και στα σημεία όπου κόστισαν στον Εθνικό Πειραιά, οδηγώντας στην ήττα.

«Χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας σε πολύ κρίσιμο σημείο, ήμασταν δύο γκολ μπροστά, δεχθήκαμε όμως κάποια “φθηνά” γκολ. Στο σημείο που μας ισοφαρίσανε μας πήρε λίγο κάτω, μας βγήκε και η κούραση. Σίγουρα κρατάμε τα 2 πρώτα οκτάλεπτα και θα πρέπει να δούμε στο βίντεο τα λάθη μας για να τα διορθώσουμε και να βελτιωθούμε στα επόμενα παιχνίδια. Από εκεί και πέρα όταν θα έρθει η ώρα να ξαναπαίξουμε στην Ισπανία θα δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας».