Παρίσι 2024: Πρώτη και καλύτερη η Αυστραλία, νέα νίκη στα πέναλτι κόντρα στην Ουγγαρία!

by Γιώργος Χρήστου

Η φοβερή και τρομερή Αυστραλία εξασφάλισε αήττητη την πρώτη θέση του Α’ Ομίλου των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι. Η ομάδα από την Ωκεανία έκαμψε με 14-12 στα πέναλτι την αντίσταση της Ουγγαρίας (9-9 κ.δ.) για την 5η αγωνιστική της Α’ Φάσης και έφτασε τους 10 βαθμούς αφήνοντας στη τρίτη θέση του γκρουπ τις Μαγυάρες με επτά πόντους.

Σε ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (3-3), η Αυστραλία ανέβασε στροφές στο τρίτο οκτάλεπτο αφού προηγήθηκε με 6-5 αλλά και με 9-7 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Παρόλα αυτά η Ουγγαρία έφερε το παιχνίδι στα ίσα (9-9) χάρη σε τέρμα της Λειμέτερ στα 51 δευτερόλεπτα στη παίκτρια παραπάνω και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι.