Με το «δεξί» το Φάληρο στη Β’ φάση!

Πέρασαν από τη Θεσσαλονίκη οι Φαληριώτες!

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο ΑΟΠΦ στην Β’ φάση του πρωταθλήματος Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών, επικρατώντας του Άρη με 12-10 στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη, έχοντας μεταφέρει τους βαθμούς από την Α’ φάση, διατηρεί την πρωτιά στον τέταρτο όμιλο, έχοντας πλέον 12 βαθμούς.

Ο Άρης πάλεψε αρκετά το παιχνίδι, με το πρώτο οκτάλεπτο να λήγει ισόπαλο 2-2 και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 5-3 στο ημίχρονο, με τα δεδομένα να ανατρέπονται για λίγο στην τρίτη περίοδο και τους οικοδεσπότες να περνάνε μπροστά με 6-5. Το προβάδισμα διατηρήθηκε για τον Άρη και στην τελευταία περίοδο, έως το 8-7, όταν και οι Φαληριώτες βρήκαν και πάλι τον ρυθμό τους και γύρισαν το παιχνίδι 12-9 υπέρ τους, με τον Άρη να μειώνει απλά σε 12-10 πριν το τέλος. Πρωταγωνιστής στο παιχνίδι για τους νικητές ο Βραζιλιάνος Ντε Φρέιτας με πέντε γκολ, ενώ για τους οικοδεσπότες τέσσερα σημείωσε ο Βικάτος.

ΑΡΗΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 10-12

Οκτάλεπτα: 2-2, 1-3, 3-1, 4-6

ΑΡΗΣ (Μανώλης Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Ζιούτας, Βικάτος 4, Γιώρτσιος, Αλιαπούλιος 1, Νάνος, Ζίτνικ 2, Παυλίδης 1, Παπαμανωλιουδάκης 1, Σολογάννης 1, Κοστιουτσένκοφ, Σαλαμάνης, Κουνέλας, Πασματζής

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Πετρόπουλος, Τζώρτζης 1, Σέιν 1, Καλής, Κλήμος, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος Γ. 1, Ντε Φρέιτας 5, Χαλυβόπουλος Ι., Λιαπάκης 3, Τσαχιλίδης 1, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές