Πόλο, Euro Cup γυναικών: Επίδειξη δύναμης του ΑΝΟΓ κόντρα στην Νανσί!

Φοβερή εμφάνιση από τον ΑΝΟΓ που νίκησε εύκολα την Νανσί με 18-7 για το Group A των προκριματικών του Euro Cup.

by Κώστας Παππάς

Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας του δεν άφησε ο ΑΝΟΓ στην Νανσί, με τα κορίτσια του Αργύρη Θεοδωρόπουλου να επικρατούν με 18-7 της γαλλικής ομάδας και να ξεκινούν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο πρώτο όμιλο των προκριματικών του Euro Cup. Κορυφαία για τον ΑΝΟΓ ήταν η Ελένη Γρηγοροπούλου με 5 γκολ ενώ για την γαλλική ομάδα ξεχώρισε η Kinga Mihaly που σκόραρε 2 τέρματα.

ΑΝΟΓ – ΝΑΝΣΙ 18-7

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελένη Γρηγοροπουλου να πετυχαίνει 2 γρήγορα γκολ για το 2-0 ενώ στο 4:58, η Θωμαΐς Μουστακαρία έκανε το 3-0. Η ίδια παίχτρια έκανε και το 4-0 με την Νανσί να βρίσκει δύο γκολ από τις Kinga και Benlekbir που διαμόρφωσαν το 4-2 της πρώτης περιόδου, με τον ΑΝΟΓ να είναι πολύ καλός στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Pacheko μείωσε σε 4-3 όμως από εκεί και πέρα ήρθε η καταιγίδα από τα φοβερά κορίτσια του ΑΝΟΓ. Turner και Τζωρτζακάκη έκαναν το 6-3 ενώ λίγο αργότερα η Θωμαΐς Μουστακαρία διαμόρφωσε το 7-3. Η Γρηγοροπούλου από τα 2μ έκανε το 8-3 (2:48) ενώ η Tiziana μείωσε σε 8-4 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, Σαλταμανικα και και Καλαιτζή έκαναν το 10-4 με την Νανσί να αδυνατεί να ακολουθήσει τον ρυθμό τού ΑΝΟΓ. Η Ραφαέλα Σαλταμανικα σκόραρε το 11ο γκολ του ΑΝΟΓ ενώ η Γκίλλα σκόραρε για το 12-4 (2:49). Ο ΑΝΟΓ δεν σταμάτησε εκεί 38’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, η Ελένη Γρηγορόπουλου σκόραρε για το 13-4 που ήταν και το σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Ελένη Γρηγοροπούλου σκόραρε ξανά από τα 2μ για το 14-4 ενώ η Αναστασία Λούδη έκανε το 15-4 περίπου 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Η Βασιλική Λασκαρίδου σκόραρε για το 16-4 ενώ το γκολ της Tiziana έφερε το 16-5. Η Λασκαρίδου σκόραρε για το 17-5 ενώ η Kinga σκόραρε για το 17-6. Η Gurcan με φοβερό σουτ μείωσε σε 17-7 ενώ η Σαλταμανίκα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το 18-7 που ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-2, 5-0, 5-3.