Πόλο, Α1 γυναικών: Πήρε το κρητικό ντέρμπι ο ΝΟ Χανίων απέναντι στον ΝΟ Ρεθύμνου!

Για την 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών, ο ΝΟΧ επικράτησε με 7-13 του ΝΟ Ρεθύμνου, στο ντέρμπι του νησιού.

by Κώστας Παππάς

Το 2/2 στην Α1 γυναικών έκανε ο ΝΟ Χανίων που επικράτησε με 7-13 του ΝΟ Ρεθύμνου και συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα. Ο Γιώργος Κατσουλάκης ήταν στην ευχάριστη θέση να έχει ξανά στην διάθεση του τις δύο Γιαπωνέζες (Καβακούτσι και Ινάμπα) που είναι σημαντικοί πυλώνες της ομάδας τόσο σε άμυνα όσο σε επίθεση. Κορυφαίες για τα Χανιά ήταν οι Κώτσια και Ινάμπα με 3 γκολ ενώ για τον ΝΟ Ρεθύμνου ξεχώρισε η Ελένη Φαρμάκη με 3 τέρματα.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ- ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 7-13

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Κώτσια να σκοράρει και την Φαρμάκη να απαντάει για το γρήγορο 1-1 στο παιχνίδι. Δύο γκολ απο Inaba και Πάτερου έκαναν το σκορ 1-3 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου με τον ΝΟΧ να έχει ξεκάθαρα το μομέντουμ στο πρώτο διάστημα του παιχνιδιού.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, τα Χανιά σκόραραν ξανά, αυτήν την φορά με την Στρατηδάκη, ενώ στο 6:29, η Kawaguichi διαμόρφωσε το 1-5. Τα Χανιά συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό τέμπο και στο 3:14, η Χριστίνα Κώτσια έκανε το 1-6 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, Ιmaba και Σκουμπάκη έκαναν το 8-1, για να μειώσει λίγο αργότερα η Ελένη Φαρμάκη σε 2-8 (5:35). Η Inaba σκόραρε ξανά για το 2-9 (3:06), ενώ δύο γκολ από Σκαρπαλέζου και Φαρμάκη διαμόρφωσαν το 4-9 της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την Στρατηδάκη να κάνει το 4-10 (6:46) και την Καβακούτσι να σκοράρει δις (5:27 και 4:55), με αποτέλεσμα το σκορ να εκτοξευθεί στο 4-12. Η Φαρμάκη απάντησε στον παραπάνω (5-12) ενώ λίγο αργότερα η Χριστίνα Κώτσια σκόραρε για το 5-13. Η Ραφαέλα Ζαχαράκη, σκόραρε και μείωσε σε 6-13, 1:42 πριν την λήξη, ενώ η Φαρμάκη σκόραρε στον παραπάνω για το 7-13 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 0-3, 3-3, 3-4