Ένταση, αποβολές και… διπλό Υδραϊκού στον Πειραιά!

Σκληρές άμυνες, ποικιλία στο σκοράρισμα αλλά και πολλές… ποινές χαρακτήρισαν την αναμέτρηση στο «Π. Καπαγέρωφ» με τον Υδραϊκό να είναι κυρίαρχος!

Γεμάτο εντάσεις, σκληρές άμυνες και μάχες στην επίθεση ήταν το παιχνίδι της Πρεμιέρας της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Α1 Ανδρών στον Πειραιά, εκεί όπου οι «κυανόλευκοι» υποδέχτηκαν τον Υδραϊκό το Σάββατο 19/02, με τους «φιλοξενούμενους» να κυριαρχούν από νωρίς και τελικά να επικρατούν 16-10.

Παίρνοντας… «κεφάλι» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και διατηρώντας το προβάδισμά του σε όλη την διάρκεια, ο Υδραϊκός πήρε το «τρίποντο» στην δύσκολη έδρα του «Αυτοκράτορα», παρά τις εντάσεις που χαρακτήρισαν το ματς, φτάνοντας αισίως τους 30 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός παραμένει στους 25. Η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη διατήρησε την παραγωγικότητά της σε όλα τα οκτάλεπτα, ενώ οι «κυανόλευκοι» έδειξαν κόπωση ιδιαίτερα στο 4ο μέρος.

Η διακύμανση του αγώνα…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με δυνατές και κλειστές άμυνες με τους δύο τερματοφύλακες να παίζουν καθοριστικό ρόλο εξαρχής. Ο Υδραϊκός στις πρώτες δύο επιθέσεις βρέθηκε με παίκτη παραπάνω, όπου στο 06:17 κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φώσκολο από το δεύτερο δοκάρι (1-0). Από την άλλη, η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού είχε επίσης δύο ευκαιρίες με αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως ο Γαλανίδης έβαζε στοπ στις προσπάθειες των «κυανόλευκων». Μεταγενέστερα, στα 04:23 ο Μπλάνης σκόραρε το 2-0 για το σύνολο του Μάκη Βολτυράκη, με ψιλοκρεμαστό σουτ από την περιφέρεια, ενώ το σερί για τον Υδραϊκό συνέχισε ο Αλβέρτης για το 3-0 (03:29) από το σημείο του πέναλτι. Πιέζοντας αρκετά και αποτελεσματικά στην άμυνα, οι «φιλοξενούμενοι» έφτασαν και στο 4-0 με τεχνικό σουτ του Θαλασσινού (02:02). Ανάσα μείωσης για τον Εθνικό έδωσε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Νίκολα Σάβελιτς, ευστοχώντας σε ένα εντυπωσιακό 6μετρο.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο «Αυτοκράτορας» κέρδισε το σπριντ και μαζί την πρώτη επίθεση, όμως τα περιφερειακά σουτ που δοκίμασαν οι «γηπεδούχοι» δεν ευόδωσαν. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Υδραϊκός διεύρυνε σε 5-1 το σκορ με τον Κοκκινάκη να ευστοχεί από την κορυφή της επίθεσης, μετά από αρκετές προσποιήσεις. Λίγο αργότερα, ο Δερμιτζάκης σημείωσε το 5-2 με πέναλτι, όμως ο Αλμύρας απάντησε αμέσως (03:57) για το 6-2. Μόλις στα 01:31 πριν το ημίχρονο και μετά από τάιμ άουτ του Μάκη Βολτυράκη, ο Γιάνκοβιτς έγραψε το 7-2 με δυνατό περιφερειακό σουτ, ενώ ο Σάβελιτς μείωσε στην εκπνοή του οκταλέπτου για το 7-3 σε παίκτη παραπάνω για τον Εθνικό.

Με το τρίτο μέρος να αρχίζει, το σκορ γρήγορα διαμορφώθηκε στο 8-3 υπέρ του Υδραϊκού, αφού στην πρώτη κιόλας επίθεση οι παίκτες του Μάκη Βολτυράκη κέρδισαν την αποβολή στα 2μ και ο Θαλασσινός σκόραρε για 2η φορά (07:17). Αμέσως μετά, ο Πρέκας αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά, με το 9-3 να γράφεται στην κόντρα για τους «φιλοξενούμενους». Μετά από τάιμ άουτ, ώστε να οργανωθεί στον παίκτη παραπάνω, η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού μείωσε σε 9-4 (03:20) με τον Τεσάνοβιτς από το κέντρο της επίθεσης, ενώ λίγο αργότερα ο Κατσαγούνος, σκόραρε για το 9-5 των «κυανόλευκων» (01:46), όμως ο Δήμος Δερμιτζάκης συμπλήρωσε το περιθώριο των 3 προσωπικών ποινών του και αποβλήθηκε. Το double-score υπέρ του Υδραϊκού (10-5) ήρθε στα 01:07 του τρίτου μέρους, με τον Άτζιτς να σκοράρει το πρώτο του τέρμα από το κέντρο της επίθεσης, ενώ αμέσως μετά ο Φώσκολος έγραψε το 11-5. Η άμεση απάντηση και μείωση για τον Εθνικό ήρθε από τον Σάβελιτς στο τελευταίο λεπτό του οκταλέπτου (11-6), ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου ο Υδραϊκός βρισκόταν στην επίθεση, 4 παίκτες (2 από κάθε ομάδα αποβλήθηκαν για 20″ με τις εντάσεις να κυριαρχούν στο παιχνίδι, Φώσκολος – Τεσάνοβιτς, Μπλάνης – Κατσαγούνος μοιράστηκαν τις ποινές εξίσου σχεδόν ταυτόχρονα). Το τρίτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους περισσότερους παίκτες να έχουν ήδη 2 αποβολές εις βάρος τους.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, ο Υδραϊκός σκόραρε και πάλι στην πρώτη επίθεση με τον Άτζιτς για το 12-6, ενώ αμέσως μετά ο Νίκολα Σάβελιτς σημείωσε χατ-τρικ για τον Εθνικό με το 12-7. Το προβάδισμα της ομάδας του Μάκη Βολτυράκη διευρύνθηκε με το 13-7 και πάλι από τον Άτζιτς στα 05:17, ενώ 2 πολύ γρήγορα και διαδοχικά γκολ στην κόντρα (2 με 1) σημειώθηκαν από τον Νικόλα Αλβέρτη (14-7, 15-7). Με 01:46 να απομένει για την λήξη, ο Υδραϊκός δεν έδειξε να χαλαρώνει τον ρυθμό του, επιδιώκοντας τον αιφνιδιασμό, εκεί όπου ο Γιάνκοβιτς έγραψε το 16-7. Ο «Αυτοκράτορας» κατάφερε να μειώσει σε 16-8 με τον Βαλλιανάτο, 16-9 με τον Σάβελιτς στην κόντρα και 16-10 με τον Βιτέλλα (επίσης στην κόντρα), μόλις στην διάρκεια του τελευταίου λεπτού της αναμέτρησης, ενώ χρόνο κάτω από τα δοκάρια του Υδραϊκού έλαβε και ο νεαρός Παρτσόγλου Δημήτρης.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 10-16

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 2-3, 3-4, 4-5

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος 1, Τεσάνοβιτς 1, Βαλλιανάτος 1, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόγκωνας 1, Βιτέλλας 1, Δερμιτζάκης 1, Μπεριστιάνος, Γκάτσος, Σάβελιτς 5, Δροσόπουλος, Γαρδέρης, Καραμπάτης.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανίδης, Παζαΐτης 1, Θαλασσινός 2, Κοκκινάκης 1, Πρέκας 1, Αλμύρας 1, Μπλάνης 1, Γιάνκοβιτς 2, Φώσκολος 2, Άτζιτς 3, Χατζηγούλας, Αλβέρτης 2, Παρτσόγλου, Τζόκας