Με τα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής συνεχίζεται το Σάββατο (17/10) το35ο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Απόλλωνα Σμύρνης στον Πειραιά, με τους πρωταθλητές να θέλουν να δείξουν σε όλους τι ομάδα είναι, ενώ οι παίκτες του Γιάννη Κατρουζανάκη να αποδείξουν ότι φέτος έχουν υψηλούς στόχους. Ένας αγώνας που κανείς δεν πρέπει να χάσει και θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ στις 14:00. Στον πάγκο του Ολυμπιακού επιστρέφει ο Θοδωρής Βλάχος που απουσίαζε ως τιμωρημένος από την αναμέτρηση με την ΑΕΚ.

Εν συνεχεία, ο ΑΝΟΓ με την ψυχολογία στην πλευρά του από το σημαντικό διπλό στον Πειραιά επί του Εθνικού, υποδέχεται τον ΠΑΟΚ που ναι μεν δεν μετράει καμία νίκη, ωστόσο προέρχεται από θετική εμφάνιση κόντρα στην ισχυρή Βουλιαγμένη και το αποτέλεσμα θα δείξει πολλά για την πορεία των δύο ομάδων.

Στη Χίο, η ομάδα του Γιώργου Ντόσκα φιλοξενεί τον Πανιώνιο και θα προσπαθήσει να εμφανιστεί πιο ανταγωνιστική και εύστοχη σε σύγκριση με τον αγώνα με τα Χανιά, αλλά και να εκμεταλλευτεί την έδρα της για το πρώτο θετικό αποτέλεσμα. Από την άλλη, ο «Ιστορικός» του Κώστα Δήμου βρήκε επιθετικό ρυθμό στον αγώνα με τον Βόλο και θέλει να συνεχίσει έτσι, πετυχαίνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη και μάλιστα σε ένα κολυμβητήριο που συνηθίζει να επιφυλάσσει εκπλήξεις για τους… ταξιδιώτες διαχρονικά.

Στο Περιστέρι, η ομάδα του Κώστα Λούδη έχει αυτή τη στιγμή το μομέντουμ και πηγαίνει προς ολοταχώς για το 3/3 απέναντι στον Εθνικό Πειραιώς που ηττήθηκε από τον ΑΝΟΓ την Τετάρτη εντός έδρας. Τα δύο αποτελέσματα του ΓΣΠ με Πανιώνιο και Υδραϊκό, τη χρίζουν φαβορί για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, ωστόσο η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, μετά την πολύ σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα.

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση και στο «Ρέστειο», με το Π.Φάληρο να υποδέχεται τον ΝΟ Χανίων του Ηλία Μαχαίρα που έως τώρα έχει 2/2 και τώρα θα αντιμετωπίσει έναν πιο ισχυρό αντίπαλο, δηλαδή την ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη. Ένα καλό τεστ και για τις δύο ομάδες, με τον ΑΟΠΦ να επιθυμεί διακαώς την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, μετά την ισοπαλία με την ΑΕΚ στην πρεμιέρα.

Έπειτα, στον Βόλο ο ΟΥΚ υποδέχεται τον Υδραϊκό του Μάκη Βολτυράκη, ο οποίος αναμένεται να αντιδράσει για την εντός έδρας ήττα από τον ΓΣ Περιστερίου και μένει να δούμε πόσο ανθεκτική θα εμφανιστεί η ομάδα του Δημήτρη Μπλάνα στο συγκεκριμένο παιχνίδι που έχει, παρ’όλα αυτά, ξεκάθαρο φαβορί τον ΥΝΟ.

Τέλος, στον Λαιμό, η Βουλιαγμένη έχει τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση με τη νεοφώτιστη ΑΕΚ και δεν θέλει να στραβοπατήσει, ενώ αντίθετα η ομάδα του Κωνσταντίνου Δάνδολου «διώχνει» από το πρόγραμμα της το δεύτερο δυσκολότερο παιχνίδι μετά τον Ολυμπιακό, την 4η αγωνιστική παίζει με τον Απόλλωνα και εν συνεχεία θα επικεντρωθεί στις αναμετρήσεις κόντρα σε ομάδες που έχουν κοινούς στόχους.

Αναμφίβολα, είναι μια αμφίρροπη αγωνιστική, τουλάχιστον σε σύγκριση με την επόμενη (4η), όπου οι περισσότερες αναμετρήσεις έχουν ξεκάθαρα φαβορί…

Αναλυτικά:

*Εθνικό Πειραιά 14.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

(Γιώργος Σταυρίδης, Γιώργος Πολυχρονόπουλος)

Παρατηρητής: Πάρης Χασεκίογλου

Απευθείας τηλεοπτική μετάδοση από την ERTSports

*”Αντώνης Δημητρόπουλος”, Γλυφάδα 14.00 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΟΚ

(Χρήστος Κουρτίδης, Μιχάλης Μπιράκης)

Παρατηρητής: Χρήστος Τσαρουχάς

*Ιωνικό, Χίος 15.00 ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

(Ανδρέας Μοίραλης, Μαρία Δασκαλοπούλου)

Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

*Δημοτικό Περιστερίου 16.30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ

(Ηλίας Δαμιανάκης, Γιώργος Κραβαρίτης)

Παρατηρητής: Νίκος Σταυρόπουλος

*Δημοτικό Παλαιού Φαλήρου 17.00 ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

(Μιχάλης Μπιράκης, Χρήστος Κουρτίδης)

Παρατηρητής: Μανώλης Πατλάκας

*Δημοτικό Βόλου 17.00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ

(Σπύρος Αχλαδιώτης, Άγης Καρούλης)

Παρατηρητής: Νίκος Αργυρός

*Λαιμός, ΝΟΒ 18.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΕΚ

(Ανέστης Κωνσταντινίδης, Ναταλία Μαρκοπούλου)

Παρατηρητής: Δημήτρης Ηλιάδης

Οι αγώνες διεξάγονται χωρίς θεατές και σύμφωνα με το εγκεκριμένο από την ΓΓΑ Υγειονομικό Πρωτόκολλο.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΕΣ             ΑΓ. ΝΙΚ. ΙΣ. ΗΤΤ. ΤΕΡΜ. ΒΑΘΜ.

1.ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.   2    2      0    0       31-11   6

-.ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ        2   2       0    0       16-12   6

-.ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ  2    2       0    0       19-16  6

-.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 2    2       0    0       15-12  6

…………………………………………………………………………………………………..

5.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ     2    1       0    1       24-13  3

-.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ        2    1       0    1       26-17  3

………………………………………………………………………………………………….

-.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ  2     1       0    1       18-17  3

-.ΥΔΡΑΪΚΟΣ          2     1       0    1       15-15  3

-.ΕΘΝΙΚΟΣ           2     1        0    1      21-22  3

10.ΑΟ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ 2    0       1     1      17-23 1

-.ΑΕΚ                   2     0       1     1      15-27 1

12.ΠΑΟΚ              2      0       0    2      20-24 0

13.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ      2     0       0     2     18-29 0

14.ΝΟ ΧΙΟΥ           2     0       0     2      8-25 0

Επόμενη αγωνιστική (24/10): ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ΠΑΟΚ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΑΕΚ

 

Facebook Comments