Άνετη νίκη του Πανιωνίου κόντρα στις Ρεθυμνιώτισσες!

Με το «δεξί» στο 2022 οι γυναίκες του Πανιωνίου – Επικράτησαν άνετα εντός έδρας του ΝΟ Ρεθύμνου!

Μπορεί η ομάδα του Πανιωνίου να… υπολείπεται μια αγωνιστική έως τώρα (*6η Ολυμπιακός – Πανιώνιος), ωστόσο όσον αφορά την 7η – του Σαββάτου 08/01 τα κατάφερε περίφημα! Οι Νεοσμυρνιώτισσες επικράτησαν άνετα 19-4 του ΝΟ Ρεθύμνου φτάνοντας πλέον αισίως στους 13 βαθμούς, έναντι των 9 που έχουν συγκεντρώσει οι Κρητικές.

Η ομάδα του Τάσου Παπαναστασίου κυριάρχησε από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο, χωρίς να παρουσιάζει ιδιαίτερα υψηλό αγωνιστικό ρυθμό. Το αρχικό και εντυπωσιακό σερί 4-0 του Πανιωνίου σημειώθηκε γρήγορα – μέσα σε περίπου 4 λεπτά στην 1η περίοδο – αποδεικνύοντας την διαφορετική δυναμική των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο τα κορίτσια της Νέας Σμύρνης παρουσιάστηκαν με πιο χαλαρό ρυθμό, συνεχίζοντας ωστόσο το καταιγιστικό επιθετικό σερί, εκμεταλλευόμενες αρκετά το γρήγορο παιχνίδι στην «κόντρα» και διαμορφώνοντας το 9-0 στο ημίχρονο!

Οι Ρεθυμνιώτισσες του Ανέστη Πεσματζόγλου πάλεψαν σε μια δύσκολη έδρα, είχαν στη σύνθεση μόλις 9 παίκτριες λόγω COVID-19, ωστόσο δεν βρήκαν αποτελεσματικές λύσεις στην επίθεση, με τις αντίπαλες να μην αφήνουν κανένα περιθώριο ή κενό στην άμυνα τους. Στο δεύτερο ημίχρονο, η κρητική ομάδα κατάφερε να ανακόψει το σερί των «κυανέρυθρων», σημειώνοντας το πρώτο της γκολ μετά από αρκετά λεπτά για το 12-1. Ακολούθησαν 3 ακόμα γκολ για τον ΝΟ Ρεθύμνου στο 4ο οκτάλεπτο, αν και το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου διαμορφώθηκε στο 5-3.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 19-4

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 4-0, 5-1, 5-3

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αναστάσιος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη 3 , Μαυρωτά 2, Πουστινίκοβα 2, Απέργη 2, Ξανθοπούλου 1, Μπογκατσένκο 4, Λούδη Ευαγ.1, Βαζαίου, Πετεινάτου 2, Παπαναστασίου Α. 1, Παπαναστασίου Δημ. 1, Σεϊντίνη, Λενίτση, Τουρλουμούση.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ανέστης Πεσματζόγλου): Μπιρλιράκη, ΜακΚι, Αμορόζα, Φαρμάκη Μ. 1,  Τσιουγκρή 3, Φραγγελάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, , Λιμπιτάκη Ευαγ., Λαμπαθάκη, Λιμπιτάκη Α.

Διαιτητές: Κόκκινος-Μάρκοβιτς

Αλυτάρχης: Κόκκινος