«Θρυλική» νίκη και πρόκριση στους 8 για τις Πρωταθλήτριες Ευρώπης!

Πάτησε «πόδι» ο περσινός Πρωταθλητής Ευρώπης, Ολυμπιακός, και προκρίθηκε πανηγυρικά μέσα στο Παπαστράτειο!

Συνεπείς στο ραντεβού τους με την επόμενη φάση της LEN EUROLAGUE ήταν οι πρωταθλήτριες Ευρώπης, αφού με τη νίκη τους απέναντι στη Ρόμα το απόγευμα του Σαββάτου 11/12 εξασφάλισαν το εισιτήριο για την  επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός του Χάρη Παυλίδη επιβλήθηκε με 15-8 της πληγωμένης και πεισμωμένης Ρόμα και έδειξε έτοιμος να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του.

Με την Μυριοκεφαλιτάκη να αποτελεί αιχμή του δόρατος με 4 γκολ, την Κρίστμας να κάνει ένα πολύ καλό και μεστό παιχνίδι από την περιφέρεια  και να σκοράρει 2 γκολ, αλλά και τις  και αδερφές Πλευρίτου να κόβουν και να ράβουν σε όλο το παιχνίδι για τις ερυθρόλευκες, δε απέμεινε κανένα περιθώριο αντίδρασης για τις Ιταλίδες παρά τη μαχητική πρώτη περίοδο. Με συνέπεια και σοβαρότητα πρωταθλητή στο παιχνίδι τους οι αθλήτριες του Ολυμπιακού χρειάστηκαν λιγότερο από 2 περιόδους για να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και να καταφέρουν να κυριαρχήσουν απόλυτα, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η διακύμανση του αγώνα…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κερδίζει το πρώτο σπριντ και την Ρόμα να επιλέγει το πρες στην άμυνα, ενώ οι «ερυθρόλευκες» αμύνονταν σε ζώνη καθώς η ομάδα του Μάρκο Καμπάνα κατέβασε 2 παίκτρες στα 2μ. Στα 06:03 οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη κυκλοφόρησαν άριστα την μπάλα, ωστόσο η Μαργαρίτα Πλευρίτου αστόχησε από το δεύτερο δοκάρι. Το σκορ τελικά άνοιξε στα 04:48 έπειτα από ανεπανάληπτη προσποίηση η Νικόλ Ελευθεριάδου με δυνατό σουτ από εξτρέμ, κοιτώντας εντελώς αντίθετα από το τέρμα, γράφοντας το 1-0! Μεταγενέστερα η Έλενα Ξενάκη διαμόρφωσε το 2-0 για τις Πειραιώτισσες, αφού βρέθηκε μόνη της στο κέντρο της επίθεσης έπειτα από κερδισμένη αποβολή (03:40). Οι Ιταλίδες έψαχναν το πρώτο τους γκολ, μέχρι που η Γκαλάρντι μείωσε σε 2-1 στα 02:22, ενώ 41” πριν την λήξη του πρώτου οκταλέπτου η ισοφάριση σε 2-2 ήρθε έπειτα από εύστοχο σουτ σε παίκτρια παραπάνω για τις Ιταλίδες, από την Ρανάλι!

Στο 2ο μέρος του αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε «κεφάλι» στο σκορ από την πρώτη κιόλας επίθεση, με την Κρίστμας να γράφει το 3-2 σε παίκτρια παραπάνω στα 07:37, ενώ αμέσως μετά η Κοτσιέρε απάντησε για το 3-3! Λίγο αργότερα, η Βάσω Πλευρίτου σούταρε εύστοχα από το εξτρέμ για την ομάδα του Χάρη Παυλίδη που είχε και πάλι πλεονέκτημα, γράφοντας το 4-3 (05:46), με την αδελφή της Ελευθερία να αυξάνει την διαφορά για την ομάδα των «ερυθρολεύκων» (5-3) στα (03:32)! Η Ρόμα είχε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά περίπου 2 λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μάρκο Καμπάνα να καλεί τάιμ άουτ προκειμένου να οργανώσει την επίθεση με παίκτρια παραπάνω, ωστόσο το γκολ ήρθε μετά από κερδισμένο ριμπάουντ των Ιταλίδων και η Λα Ρότσε έγραψε το 5-4 στα 01:11. Την τελευταία λέξη για το πρώτο μισό του αγώνα είχαν παρόλα αυτά η Μυριοκεφαλιτάκη, η οποία σκόραρε από τα 2μ στα 00:56 για το 6-4 και η Σλίκινγκ έγραψε το 7-4 με σουτ από την περιφέρεια!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κρίστμας να ευστοχεί σε πέναλτι, κάνοντας το 8-4 στο 6:39 της τρίτης περιόδου. Η Βάσω Πλευρίτου με ωραίο σουτ στον παραπάνω έκανε το 9-4 στο 5:36, με την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη να ανεβάζει τη διαφορά στα έξι γκολ με ωραία κίνηση στα 2μ στο 3:42. Με τρομερό εξάμετρο σουτ η Νικόλ Ελευθεριάδου «έγραψε» το 11-4 στο 1:32 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ με τρομερό γυριστό η Κοκιέρε μείωσε σε 11-5 σχεδόν στο 1:09 της περιόδου. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Ράνει με ένα εκπληκτικό διαγώνιο σουτ έδωσε προβάδισμα επτά γκολ στον Ολυμπιακό, με το σκορ να λήγει 12-5 στην τρίτη περίοδο.

Με την τέταρτη περίοδο να ξεκινάει με την Ιωάννα Σταματοπούλου κάτω από τα δοκάρια, η Ράνει κέρδισε αποβολή και το σουτ της Κρίστμας κατέληξε κόρνερ. Με τις δύο ομάδες στα ίσα, η Μυριοκεφαλιτάκη με ένα τρομερό γυριστό ανέβασε τη διαφορά σε 13-5, ενώ στο 6:18 η Ρόμα κέρδισε αποβολή και αμέσως η Κοκιέρε, σε φάση τετ α τετ, μείωσε σε 13-6. Η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, όντας ασταμάτητη σήμερα, με ωραίο ξεκόλλημα στο 5:17 έκανε το 14-6 για τις ερυθρόλευκες με ψηλοκρεμαστό πάνω από την τερματοφύλακα. Η ίδια στο 4:34 κέρδισε πέναλτι, στο οποίο η Χριστίνα Σιούτη αστόχησε και δέχθηκε αποβολή στην κόντρα. Η Ρόμα πήρε τάιμ άουτ, το δοκάρι σταμάτησε όμως ένα σουτ απέξω. Στο 1:52, η Μαργαρίτα Πλευρίτου δέχθηκε αποβολή και η Ρανάλλι με σκαστό διαγώνιο σουτ μείωσε σε 14-7. Η Τζουστίνι δέχθηκε την τρίτη της ποινή στο 1:29 και η Βάσω Πλευρίτου με ένα ακόμα ωραίο σουτ ανέβασε τη διαφορά σε 15-7 από αριστερά. Στην επίθεση της Ρόμα, η Ρανάλλι μείωσε γρήγορα σε 15-8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΟΜΑ 15 – 8

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-2, 5-1, 3-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου 2, Τορνάρου, Ξενάκη 1, Σιούτη, Πλευρίτου Μ., Ράνεϊ 1, Πλευρίτου Β. 3, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Σταματοπούλου

ΡΟΜΑ (Μάρκο Καμπάνα): Άιχελμπεργκερ, Κοτσιέρε 3, Γκαλάρντι 1, Αβένο, Τζιουστίνι, Ρανάλι 3, Πικόζι, Ταμπάνι, Ντι Κλαούντιο, Στοράι, Λα Ρότσε 1, Μπραντιμάρτε