Θρίαμβος Απόλλωνα επί της Μλάντοστ – Δέχθηκε μόλις ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο!

Το πραγματικά ανταγωνιστικό του πρόσωπο και την επιθετική του δεινότητα έδειξε ο Απόλλωνας στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro Cup στην Βαρκελώνη απέναντι στην κροατική Μλάντοστ! Το σύνολο του Νικόλα Δεληγιάννη ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, λειτούργησε εξαιρετικά στην άμυνα και με τον Στέφανο Γαλανόπουλο σε εκπληκτική μέρα έφτασε στο 15-7 στην πρώτη αυτή κρίσιμη αναμέτρηση του Group G!

ΜΛΑΝΤΟΣΤ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 7-15

Παρά τις δύο ποινές στις οποίες υπέπεσε… γρήγορα ο Μιχάλης Δίπλαρος στο πρώτο οκτάλεπτο, η ελαφρά ταξιαρχία έδειχνε σταθερά καλές αντιδράσεις στο παιχνίδι της Μλάντοστ και ενώ βρέθηκε μειονεκτικά στο 4-3 στα τέλη του πρώτου μέρους, το σύνολο του Νικόλα Δεληγιάννη ανέκαμψε στην συνέχεια με γκολ ισοφάρισης των Μπογκντάνοβιτς (4-4) και Αλαμάνου (5-5). Ο Μπάμπης Τρούλος έβαλε στα 03:37 μπροστά στο σκορ τον Απόλλωνα για το 6-5 σε παίκτη παραπάνω, ενώ μετά την ανάπαυλα ο ίδιος διαμόρφωσε το 7-6!

Με περισσότερη αποφασιστικότητα και εξαιρετικά τελειώματα, η ελαφρά ταξιαρχία συνέχισε με παλμό στην επίθεση και διαμόρφωσε ένα πολύ καλό προβάδισμα, δια χειρός Γωνιωτάκη και Αλαμάνου, μέσα σε περίπου 50″ για το 8-6 και 9-6 αντίστοιχα. Στα 03:07 του τρίτου μέρους ο Νικόλας Δεληγιάννης κάλεσε τάιμ άουτ μετά από καλή άμυνα στον παίκτη λιγότερο (ποινή για τον Μόκκα), το οποίο ωστόσο δεν απέδωσε καρπούς και ο Κοπρτσινα μείωσε λίγο αργότερα σε 9-7. Μόλις 47″ πριν την ολοκλήρωση του τρίτου μέρους, ο Τόττης υποδέχτηκε ωραία την μπάλα στα δεξιά και με δυνατό σκαστό πανηγύρισε το 10-7 για τον Απόλλωνα, ενώ ο Στέφανος Γαλανόπουλος κρατούσε αλώβητη την εστία της ελαφράς ταξιαρχίας και προοδευτικά κατέβαζε… ρολά!

Μέσα σε μόλις 4 αγωνιστικά λεπτά, ο Απόλλωνας κλείδωσε μια νίκη – κυριαρχίας απέναντι στους Κροάτες, κάνοντας… επίδειξη δύναμης στις τελευταίες φάσεις όπου Σουσιασβίλι, Τρούλος, Τσαχειλίδης και Δίπλαρος σκόραραν έως το τελικό 15-7!

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-3, 1-4, 0-5!