Λύτρωση του Υδραϊκού στα τελευταία 10″ και πρόκριση με γκολ Γιάνκοβιτς!

Ντέρμπι και στο Φάληρο για μια θέση στην 4άδα του Κυπέλλου Ανδρών με τον Γιάνκοβιτς να σώζει τον Υδραϊκό!

Συμπληρώθηκε το παζλ του Final4 του Κυπέλλου Ανδρών με τον Υδραϊκό να επικρατεί στον νοκ-άουτ Προημιτελικό του θεσμού 7-6 του ΑΟΠ Φαλήρου σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, αφού μόλις στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 6-6, ο Μάρκο Γιάνκοβιτς σκόραρε μια ανάσα πριν την λήξη το νικητήριο γκολ για το σύνολο του Μάκη Βολτυράκη!

Κοιτάζοντας σε όλη την διάρκεια του αγώνα στα… μάτια τον ισχυρό Υδραϊκό, η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη ήταν «εντός» διεκδίκησης της πρόκρισης στην κορυφαία 4άδα του Κυπέλλου μέχρι και το τελευταίο λεπτό του ματς, με το συγκεκριμένο ντέρμπι να κρίνεται σε καθοριστικές λεπτομέρειες.

Σε ένα ομολογουμένως σκληρό παιχνίδι με κλειστές άμυνες, αμφίρροπο και με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ ο Υδραϊκός προηγήθηκε με 2-1 στην πρώτη περίοδο, οι Φαληριώτες πέρασαν με 3-2 στη δεύτερη, ενώ ήταν μπροστά και με 4-3 μέχρι τα μέσα του τρίτου οκτάλεπτου. Ο Υδραϊκός πέρασε πρώτα με 5-4 και μετά με 6-5, ο κορυφαίος του Φαλήρου Ντε Φρέιτας ισοφάρισε σε 6-6, 4.36 πριν από τη λήξη του ματς, αλλά ο Μάρκο Γιάνκοβιτς πέτυχε το νικητήριο γκολ, στα 10 δευτερόλεπετα πριν από το φινάλε και έδωσε τη μεγάλη νίκη – πρόκριση στον Υδραϊκό.

Πλέον, οι 4 ομάδες που οδηγούνται στο Final4 του Κυπέλλου Ανδρών Ελλάδος είναι οι: Ολυμπιακός, Βουλιαγμένη, ΑΕΚ και Υδραϊκός.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 6-7

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-0, 1-3, 2-2.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Πετρόπουλος, Τζώρτζης, Σέιν, Καλής, Κλήμος 1, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος Γ., Ντε Φρέιτας 3, Χαλυβόπουλος, Λιαπάκης 1, Ταχιλίδης 1, Τσαγκάρης, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανίδης, Παζαΐτης, Θαλασσινός, Κοκκινάκης, Αλμύρας 2, Μπλάνης 2, Γιάνκοβιτς 2, Φώσκολος, Άντζιτς 1, Χατζηγούλας, Αλβέρτης, Παρτσόγλου, Τσόκας, Βαλαβάνης.