Κρίσιμο «τρίποντο» της ΝΕ Πάτρων με highlight το «buzzer-beater» της Ζαφειράκη για την Λάρισα!

Το τέρμα της Κατερίνας Ζαφειράκη, της ταλαντούχας πορτιέρε του ΝΟ Λάρισας στην εκπνοή του αγώνα στο «Αντώνης Πεπανός», δεν καθόρισε το αποτέλεσμα, αλλά σίγουρα αποτέλεσε το «χάιλαϊτ» της αναμέτρησης, που βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο με 12-10. Η Ζαφειράκη, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, σούταρε από την μια εστία στην άλλη και βρήκε δίχτυα!

Η ΝΕ Πατρών κατάφερε να προηγηθεί με 6-4 στο ημίχρονο και πήρε την νίκη σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής (οι δύο αντίπαλες απείχαν μόλις 3 βαθμούς, 28-25), ωστόσο έχουν ακόμα από ένα αγώνα ακόμη να δώσουν με τις Πατρινές να ξεφεύγουν στους 31 βαθμούς πλέον (7η θέση), ενώ το σύνολο του Κώστα Γαλανόπουλου παραμένει στους 25β. (8η θέση).

Οι Λαρισαίες μπαίνοντας στην επανάληψη, ισοφάρισαν με 6-6 στο τρίτο οκτάλεπτο, όμως η ΝΕΠ πήρε και πάλι προβάδισμα, το οποίο ο ΝΟΛ «ροκάνισε» έως το 8-7.

Ξεχωρίζοντας στο σκοράρισμα για τις φιλοξενούμενες, 5 τέρματα σημείωσε η Σάπκινα, ενώ 4 γκολ πέτυχε η Μελίνα Καρυπίδου για τον ΝΟΛ. Αξιοσημείωτο επίσης της σημερινής αναμέτρησης, είναι η συμμετοχή και νεαρότερων παικτριών της ΝΕΠ στα τελευταία λεπτά του αγώνα (γενν. 2005), παρά την μικρή διαφορά των γηπεδούχων στο σκορ.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 12-10

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-3, 3-3, 3-3

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Θανάσης Κοντάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σάντσεζ Λορένα, Κεπενού, Πετάση, Κουρέτα 2, Σάπκινα 5, Λυκοθανάση, Ζοφώλη 3, Ντάσιου 2, Κρινά, Νιαρχάκου, Γκαντή, Μιχαλάτου, Παρασκευοπούλου.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Γαλανόπουλος): Ζαφειράκη 1, Κοκκίνου, Tουλουμτζίδου, Καρυπίδου Μελίνα 4, Κολτσίδα 2, Σακελλαρίου, Γαλανοπούλου, Ρότζερς, Καρυπίδου Ηρώ – Βασιλεία 3.

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης

Αλυτάρχης: Κίμωνας Τασσόπουλος