Βλαχόπουλος «φωτιά» και τώρα η Παγκόσμια πρωταθλήτρια για την ΕΛΛΑΔΑ!

Με τον Άγγελο Βλαχόπουλο να μην αστειεύεται, σκοράροντας έξι γκολ, η Εθνική ομάδα ανδρών συνέχισε με ακόμη μια νίκη τις υποχρεώσεις της στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βαρκελώνης.

Αυτή τη φορά θύμα ήταν η βελτιωμένη Ολλανδία, της οποίας η Ελλάδα επικράτησε 12-7 για την 2η αγωνιστική, έχοντας πια έξι βαθμούς στον Γ’ όμιλο και τώρα κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Κροατία θα διεκδικήσει την πρωτιά για ένα καλύτερο χιαστί στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Εθνική ομάδα συνάντησε μια Ολλανδία που πάλεψε εξαιρετικά τον αγώνα, με τις επιθέσεις να πρωταγωνιστούν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε στη συνέχεια του παιχνιδιού, με την ελληνική άμυνα και τον εορτάζων Κωνσταντίνο Φλέγκα να βοηθούν την προσπάθεια της ομάδας του Θοδωρή Βλάχου να φτάσει στη νίκη.

Εντυπωσιακό από άποψη θεάματος ήταν το πρώτο οκτάλεπτο, με τους Ολλανδούς να βγάζουν ενέργεια, όπως και η Ελλάδα, με το 6-3 να φανερώνει την επιθετική διάθεση των δύο ομάδων που βρισκόταν στα ύψη, με τον Άγγελο Βλαχόπουλο να έχει ήδη τρία γκολ στην 1η περίοδο του αγώνα, ενώ από ένα είχαν προσθέσει οι Γούνας, Καπότσης και Φουντούλης, με την Ελλάδα να έχει 6/7 εύστοχα σουτ σε εκείνο το σημείο.

Με γκολ του Γούνα ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος για τη «Γαλανόλευκη», με τους Ολλανδούς να απαντούν με όμορφο γύρισμα του Βίνκελχορστ από το φουνταριστό, ωστόσο ξανά ο Βλαχόπουλος με το τέταρτο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 8-4, ενώ ο ίδιος, ασταμάτητος, σκόραρε από μακριά για το 9-4! Το ημίχρονο βρήκε την Εθνική ομάδα μπροστά στο σκορ με 9-5, με την Ολλανδία να προσπαθεί αρκετά ώστε να μην ανοίξει η διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Ολλανδία και Ελλάδα δεν συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό επιθετικά, με το πρώτο γκολ του οκταλέπτου να έρχεται από έξυπνη ενέργεια του Γενηδουνιά στο 4:26 για να γράψει το 10-5 για την Εθνική ομάδα, με τον Λίντχουτ να μειώνει και πάλι με 5μετρο, όμως ξανά ο Βλαχόπουλος σκόραρε το έκτο του τέρμα για το 11-6 αμέσως μετά. Το τρίτο οκτάλεπτο έληξε με σκορ 11-6, με την Ελλάδα να έχει σαφές προβάδισμα νίκης.

Στα τελευταία οκτώ λεπτά της αναμέτρησης, λίγα πράγματα άλλαξαν με τον ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει αισθητά και τη διαφορά να παραμένει ίδια για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, μέχρι να σκοράρει και πάλι ο Γιάννης Φουντούλης για το τελικό 12-7.

Η Ελλάδα είχε 12/27 σουτ, ενώ ο Κωνσταντίνος Φλέγκας έκανε 9/16 αποκρούσεις.

Οκτάλεπτα: 6-3, 3-2, 2-2, 1-0.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Νικολαΐδης, Φουντούλης 2, Καπότσης 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 6, Ζερδεβάς.