Τρίτη στην Ευρώπη η Βουλιαγμένη!

Η Βουλιαγμένη κατάφερε να επιστρέψει στις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης τη φετινή σεζόν και έκλεισε την πορεία της με την 3η θέση στο Φάιναλ Φορ της Euroleague.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου κατάφερε να ανταποκριθεί στις ιδιαιτερότητες του μικρού τελικού και να βρει την ψυχική δύναμη να ξεπεράσει τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό την Παρασκευή στο Σαμπαντέλ.

Πάντοβα – ΝΟ Βουλιαγμένης 7-8

Στον μικρό τελικό, ο ΝΟΒ επικράτησε 8-7 της Πάντοβα, έχοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο οκτάλεπτο, μια μείωση του ρυθμού στο τρίτο, ενώ στο τέταρτο η Βουλιαγμένη παρά την απουσία της Ξενάκη που είχε αποβληθεί με αντικατάσταση και στα τελευταία λεπτά της Ιωάννας Χυδηριώτη που συμπλήρωσε τρεις ποινές, σκόραρε δύο φορές έως το 2:40 για να έχει το σκορ υπέρ της με 5-8.

Στη συνέχεια, η Άρμιτ μείωσε σε 6-8 με υποψία οφσάιντ, έπειτα η Μπαρζόν έκανε το 7-8 στα 13 δευτερόλεπτα, αλλά η νίκη δεν ξέφυγε από τα ελληνικά χέρια.

Έτσι λοιπόν, παρά την πικρή τελευταία γεύση καθώς δεν πέρασαν στον τελικό, τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου μπορούν να χαρούν για την επιστροφή του ΝΟΒ στην ελίτ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ μην ξεχνάμε ότι για να φθάσει στο Φάιναλ Φορ, η Βουλιαγμένη απέκλεισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Κίνεφ Κίρισι, στα προημιτελικά.

Το παιχνίδι

Η Πάντοβα σκόραρε πρώτη ωστόσο Χαραλαμπίδη και Χυδηριώτη έβαλαν μπροστά τον ΝΟΒ στο πρώτο οκτάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η Βουλιαγμένη βελτιώθηκε αισθητά, βρήκε ρυθμό και με γκολ από την Χυδηριώτη εκ νέου, τη Ράνεϊ, την Ξενάκη και την Ελληνιάδη, έφθασε να προηγείται με 3-6 στο ημίχρονο του μικρού τελικού, έχοντας εξαιρετικό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου οκταλέπτου Ξενάκη και Χυδηριώτη είχαν ήδη δύο ποινές, ενώ στο 5:58 η Βαρζόν σκόραρε για το 6-4.

Στο 3:59 η Ελληνιάδη έκλεψε τη μπάλα από την Κιρόλο και η Αλεξία Καμμένου κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο η Ράνεϊ δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ έχασε ακόμη μια ευκαιρία με αριθμητικό πλεονέκτημα στη συνέχεια.

Έπειτα στο 1:12 η Έλενα Ξενάκη δέχθηκε αποβολή με αντικατάσταση, καθώς ο Μαργκέτα θεώρησε ότι χτύπησε εντός νερού τη Γκοτάρντο, με την Ελληνίδα παίκτρια να δείχνει τον εκνευρισμό της.

Έτσι, στο παραπάνω στα 52 δευτερόλεπτα η Πάντοβα μείωσε σε 6-5 με τη Ρανάλι.

Στο 5:45 η Μαστρόκαλου κέρδισε την ποινή, ωστόσο το παραπάνω της Βουλιαγμένης ήταν απογοητευτικό με πάσες στο νερό και σουτ με τη μπάλα να σηκώνεται από το νερό.

Παρόλα αυτά, η Βασιλική Διαμαντοπούλου με δυναμικό μπάσιμο έμεινε μόνη της στην περιφέρεια και σκόραρε για το 7-5 της ελληνικής ομάδας!

Μάλιστα, η Ράνεϊ με ωραίο σουτ έκανε το 8-5 και έδωσε σαφές προβάδισμα για τη νίκη στο 2:30, με την Άρμιτ να μειώνει στο 8-6 στο 1:27 και τη Μπαρζόν να κλείνει το σκορ.

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-4, 2-0, 2-2.